Chrome vs Firefox: Hangi internet tarayıcısı daha iyi ?

İnternet devlerinin çatışması
İnternet devlerinin çatışması

TARAFINDAN ALEX PERRY5 GÜN ÖNCE

Web tarayıcıları bizim internete açılan pencerelerimizdir ve yine de birçok insan bildiklerine sadık kalır. Hayatlarını kolaylaştıracak alternatifleri nadiren denerler. Sen düşünebilir Google Chrome Hiç gerekir tek tarayıcı, ama Firefox bu konuda söyleyecek bir şey olabilir.

Bir köşede, dünyanın en popüler tarayıcısı olan ve 2008’deki lansmanından bu yana gezegenin en büyük teknoloji şirketlerinden biri tarafından kontrol edilen Chrome’a ​​sahibiz . Diğer köşede, Firefox tarafından çalıştırılan açık kaynaklı bir seçenek olan Firefox 2002’deki başlangıcından bu yana kâr amacı gütmeyen Mozilla. Bir tarayıcının dünyayı ele geçirmek için on yıldan az bir süreye ihtiyacı vardı; diğeri yaklaşık 20 yıldır en inek arkadaşınızın favorisi.

İkisi arasındaki genel popülerlik açısından Büyük Kanyon benzeri bir boşluğa rağmen, Chrome ile Firefox, düşündüğünüzden daha zorlayıcı bir mücadeledir. Her ikisi de mükemmel tarayıcılar, ancak bunlardan biri birkaç önemli ölçüme göre dar bir şekilde üst sıralarda çıkıyor.

Performans ve Kullanılabilirlik

Chrome, temiz, kullanımı kolay ve genel olarak oldukça hızlı olduğu için yalnızca birkaç yıl içinde Internet Explorer ve Safari gibi varsayılan tarayıcı seçeneklerini geçmeyi başardı. Basit bir yer imi araç çubuğundan temizlemeye ve baştan başlamaya karar vermeden önce gerçekçi bir şekilde ulaşabileceğinizden daha fazla sekme açma ve hatta gruplama becerisine kadar 2021’de tarayıcılardan beklediğimiz tüm temel seçeneklere sahip.

Chrome için yaygın bir eleştiri olarak duyacağınız bir şey, bunun bir kaynak domuzudur. Özellikle, Chrome yüksek miktarda RAM (veya bellek) kullanabilir ve çok fazla açık sekmeniz varsa makinenizi yavaşlatabilir. Firefox bu açıdan genellikle daha “hafif” olarak kabul edilir, ancak testler bunu her zaman doğrulamaz. Örneğin, Tom’s Guide , Firefox’un bu yılın başlarında stres testi altında gerçekten biraz daha fazla bellek kullandığını buldu .

Bu performans cihazdan cihaza ve durumdan duruma değişiklik gösterse de, yıllar içinde yaşadığım deneyimlere göre, Firefox hala genel olarak daha hızlı bir tarayıcıdır. Web sayfalarını açma, yukarı ve aşağı kaydırma ve aynı anda birkaç yeni sekme açma gibi basit eylemler, çok fazla (varsa) gözle görülür bir yavaşlama olmadan gerçekleştirilebilir. Aynısı Chrome için her zaman geçerli değildir, bu da bilgisayarınızın zaman zaman pekmezle kaplı gibi hissetmesine neden olabilir.

Firefox, Chrome ile aynı temel özelliklerin çoğuna sahiptir, ancak onu bu kategoride en üste yerleştirecek şekilde daha özelleştirilebilir. En sevdiğim kullanıcı arayüzü özelliklerinden biri, temel araç çubuklarını karıştırmadan istediğiniz kadar az veya çok sayıda harici düğme (yazdırma veya tam ekran gibi) barındırabilen “taşma menüsü” dür. Hatta düğmeleri durumda size sever kabaca 27 kişilik ediyoruz biri de, MacBook Pro Touch Bar görünecektir seçebilirsiniz Dokunmatik Bar .

Kazanan: Firefox

Güvenlik

Alıntı