Google, Play Store’dan üçüncü taraf arama kaydetme uygulamalarını yasaklıyor

Geliştiriciler, 11 Mayıs’tan itibaren çağrı kaydı için Erişilebilirlik API’sini kullanamaz.

Google, 9to5Google tarafından görülen bir Reddit gönderisine göre, 11 Mayıs’a kadar Play Store’dan üçüncü taraf arama kaydı uygulamalarını etkili bir şekilde engelleyecek yeni bir Play Store politikası sunuyor . Bu tür uygulamalar şu anda Android cihazlarda ses işlevlerine erişmek için  Erişilebilirlik API’sini (engelli kişiler için tasarlanmıştır) kullanmaktadır.

Politika, “Engelli kişileri doğrudan desteklemeyi amaçlayan temel işlevlere sahip uygulamalar, IsAccessibilityTool’u kullanmaya uygundur.” “IsAccessibilityTool için uygun olmayan uygulamalar bayrağı kullanamaz ve belirgin ifşa ve izin gereksinimlerini karşılamalıdır. Erişilebilirlik API’si tasarlanmamıştır ve uzaktan arama ses kaydı için istenemez.” 

Google, özellikle gizlilik endişeleri nedeniyle yavaş yavaş Android’de arama kaydını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Android 6’da büyük ölçüde engellendi ve Android 10’da arama kaydı için mikrofon kullanımı ortadan kaldırıldı. Arama kaydı uygulamaları için son çare Erişilebilirlik API’sini kullanmaktı. 

Google, bir web semineri videosunda sorunu ele aldı ve “bu bağlamda uzaktan kumanda, diğer taraftaki kişinin kaydın gerçekleştiğinden habersiz olduğu ses kaydı anlamına gelir” dedi. Yerel arama kaydetme işlevine sahip Google Phone ve Mi Dialer gibi çevirici uygulamalarının değişiklikten etkilenmeyeceğini de sözlerine ekledi.

 Google içerik küresel operasyonlarının başında Moun Choi, “Uygulama telefondaki varsayılan çeviriciyse ve ayrıca önceden yüklenmişse, gelen ses akışına erişmek için erişilebilirlik özelliği gerekli değildir” dedi. “Dolayısıyla ihlal olmaz. Bu, mevcut bir politikaya yönelik bir açıklama olduğundan, yeni dil 11 Mayıs’tan itibaren tüm uygulamalar için geçerli olacaktır.” Yeni politikanın, mevcut çağrı kaydedici uygulamalarının Play Store’dan çekileceği anlamına gelip gelmediği açık değil.

KAYNAK