Altcoin Toparlaması: Web 3.0 oluşturmaya odaklanan 3 İş kanıtı protokolü

Web 3.0’ın büyümesini desteklemek için iş kanıtı modelleri gelişiyor. İşte madencilere ağı desteklemek için önemli ödüller sunan 3 proje.

Proof-of-work (PoW) konsensüs modeli, 2009 yılında Bitcoin’i (BTC) başlatan devrimi başlatan mekanizmadırve kripto ekosisteminin ilk yıllarında popüler projelerin çoğunun arkasında tercih edilen model olmuştur.

Zaman ilerledikçe, proof-of-stake (PoS) gibi diğer konsensüs modelleri, özellikle madencilik kulelerinin işletilmesinin maliyeti, ekipmanın sürekli güncellenmesi ihtiyacı ve çevresel kaygılar, PoW modelinin birçok kişinin lehine düşmesine neden olduğu için popülaritesini artırdı.

Sonuç olarak, bir iş kanıtı modeli kullanmak isteyen projeler, daha geniş pazarın talepleriyle uyumlu kalmak için uyum sağlamak zorunda kalmıştır. Bu, Pow’a daha çevre dostu ve ekonomik bir yaklaşım sunan ve aynı zamanda Web 3.0’ı oluşturmayı amaçlayan projelerin ortaya çıkmasına neden oldu.

İnsanların ağ güvenliğini sağlamak için kaynaklarına katkıda bulunmalarına ve bu süreçte bir getiri elde etmelerine olanak tanıyan bazı projelere bir göz atalım.

Helium

Helyum, blok zincirine kaydedilecek radyo dalgaları aracılığıyla veri yayınlayan küresel bir düşük enerjili kablosuz “sıcak noktalar” ağı kullanan Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkezi olmayan bir blockchain destekli ağdır.

Ağ, etkin noktaların meşru kablosuz kapsama alanı sağladığını ve madencilerin ağ için kapsama alanı sağlamaya yardımcı olmak için platformun yerel HNT belirtecini aldıklarını doğrulamak için “kapsama kanıtı” olarak adlandırılan yeni bir çalışma algoritması kullanıyor.

Helyum ağı 2021 boyunca muazzam bir büyüme gördü. Şu anda, operasyonda 309.000’den fazla düğüm var.

Helium ağ istatistikleri. Kaynak: Helium 

Topluluk Tarafından Doğrulandı simgesi
Daha yakın zamanlarda, Helyum ağı, 5G sinyalini iletebilen yeni bir madenci hattının piyasaya sürülmesini içeren 5G kablosuz yetenekleri için destek ekleyerek yeteneklerini genişletti.
Eki. 
26 Aralık’ta Helium, şirketle ortaklık kurduğunu açıkladı. 
uydu televizyon şirketi Dish Network, Dish’i Helyum ağına katılan ve abonelerine HNT belirteçleri karşılığında Helyum düğümlerini çalıştırma fırsatı sunan ilk büyük taşıyıcı yapıyor.

Bu gelişmelerden kısa bir süre sonra, HNT fiyatı Kasım ayında 53.11 $ ‘ dan tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. 9.

Kadena

Kadena (KDA), örgülü zincirlerin kullanımı sayesinde saniyede 480.000 işleme (TPS) kadar işlem yapabildiğini iddia eden ölçeklenebilir bir PoW katmanı-bir blok zincir protokolüdür.

En iyi PoW cryptocurrency Bitcoin’den farklı olarak Kadena, Ethereum’da bulunanlara benzer akıllı sözleşme yetenekleri de sunuyor ve Pact adlı kendi akıllı sözleşme programlama diline sahip.

Akıllı sözleşme yeteneğine sahip olmak, Kadena ağının merkezi olmayan finans (DeFı) ve değiştirilemeyen token (NFT) protokollerinin yanı sıra stablecoin’lerden ödeme işlemcilerine kadar bir dizi başka özel projeye ev sahipliği yapabileceği anlamına gelir.

Bazı hedeflerinden projesi için adres önemli konular saran Ethereum ağ gibi yüksek işlem maliyetleri ve ağ sıkışıklığı ve talepler için teklif marjinal işlem ücretleri için tüketiciler de tanıtan bir “kripto benzin istasyonu” özelliği sağlayan işletmeler oluşturmak hesapları var Fonu gaz ödemeleri adına kendi kullanıcı tabanı, belirli koşullar bir araya geldi.

Kadena, yerel ASIC madencileri gerektiren ve GPU’lar veya CPU’lar kullanılarak çıkarılamayan konsensüs modeli olarak Blake (2s-Kadena) algoritmasını kullanır.

Son zamanlarda, KDA, tüm Ethereum Sanal Makine (EVM) uyumlu ağlarla ve bunlarla ilişkili DeFı protokolleriyle etkileşime girebilen wKDA adlı belirtecinin sarılmış bir sürümünü başlattı.

Gelecekte, Kadena’nın arkasındaki ekibin Terra, Polkadot, Celo ve Cosmos dahil olmak üzere diğer popüler blockchain ağları için çapraz zincir desteği ekleme planları da var.

Cointelegraph Markets Pro ve Tradingview’den elde edilen veriler, son gelişmelerin bir sonucu olarak, KDA fiyatının Ekim ayında 1.280’in en düşük seviyesinden 2.05% arttığını gösteriyor. 17 Kasım’da 28.44 $ ‘ da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 11.

Akma

Flux (FLUX), Web 3.0 uygulamaları için ölçeklenebilir merkezi olmayan bulut altyapısına odaklanan yerel bir GPU mayınlı PoW protokolüdür.

Projeye göre, Flux ekosistemi, Amazon Web Hizmetleri benzeri bir geliştirme ortamı sunan merkezi olmayan bilgi işlem hizmetleri ve hizmet olarak blok zinciri çözümlerinin yanı sıra “herhangi bir sertleştirilmiş dockerize uygulamayı çalıştırabilen FluxOS ikinci katman işletim sisteminden oluşuyor.”

Flux ağı, Equihash 125,4’in GPU madenciliği yapılabilen bir uygulaması olan ZelHash algoritmasını kullanır ve bir Flux topluluk havuzundan veya Flux madenciliği ekosistemini destekleyen ekipler tarafından oluşturulan çeşitli üçüncü taraf havuzlarından çıkarılabilir.

Akı ağındaki blok süresi iki dakikadır ve mevcut blok ödülü 75 Akıdır, %50’si düğüm operatörlerine ve %50’si madencilere gider.

Kasım. 9.proje, operatörlerin FluxNodes uygulamasını çalıştırabilen herhangi bir cihazdan düğüm ölçümlerini başlatabilmesi ve izleyebilmesi için Flux düğümlerinin ışık cüzdanları kullanılarak yönetilmesini sağlayan “Işık Düğümleri” ni tanıttı.

Cointelegraph Markets Pro ve Tradingview’den elde edilen veriler Ekim ayından bu yana bunu gösteriyor. 24 Apple Pay’in Flux network’ün Zelcore cüzdanıyla entegre olacağı açıklandığında, FLUX fiyatı Kasım ayında %802 artarak 0.33 $ ‘dan 2.96 $’ dan tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. 12.

Konsensüsün PoW modeli artık kripto ekosistemindeki büyük projeler tarafından kullanılan baskın model olmasa da, bu üç örnek, yeni platformların çevre dostu ve ekonomik olarak sürdürülebilir olması nedeniyle hala sunabileceği çok şey olduğunu gösteriyor.

KAYNAK