Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, AAX Academy’de, Web3 Belirteçlerinin yükselişine çok dikkatettik. Bu yazıda, kripto tüccarlarına bu önemli gelişme alanı ve bununla ilişkili yatırım yapılabilir varlık türleri hakkında daha iyi bir fikir vermek için genel bir bakış sunuyoruz.

Bazılarımız internetin halka açıldığı yılları hatırlayabilir ve yavaş yavaş bu heyecan verici yeni bilgi dünyasına bağlanmaya başladık. Aynı zamanda, daha fazla insanın konfor için genellikle çok büyük olan basit cep telefonlarına sahip olduğunu gördük. O zamanlar, Web gerçekten sadece insanların bilgi aramaya gittiği bir ağdı. Web karmaşıklaştıkça forumlar, paylaşılan sürücüler, çevrimiçi oyun dünyaları ve sosyal medya platformlarıyla etkileşimli bir dijital ortamın yükselişini gördük. Çoğumuz onsuz bir dünyada yaşamayı hayal etmekte zorlanırız.

Ancak Web’in gelişimi devam eden bir projedir ve şu anda durduğumuz yer ideal olmaktan uzaktır. Mantıksız güç konsantrasyonları, en özel verilerimizi tutan (ve satan) büyük şirketlerle ve gerçekleri yalanlardan veya “sahte haberlerden ” ayırt etmenin giderek zorlaştığı yerlerde oluşmuştur.

Blockchain teknolojisinin sağladığı Web 3.0’ın yükselişi,depolama, veri alışverişi, finansal işlemler ve daha fazlası etrafındaki altyapıları bozarak interneti geri kazanmanın bir yolunu sunuyor. Web’e yapılan bu yükseltme, gerçek sahipliği, doğrulanabilirliği yeniden sağlar ve eşler arası etkileşimleri güvence altına almak için Web’i yeniden açar.

Bir bakıma, açık kripto projelerinin çoğu Web 3.0’ın bir parçası olarak görülebilir, ancak özellikle Web’i bozmaya odaklanan birkaç projeyi vurgulamak istiyoruz. Projeler önem, başarı veya etki sırasına göre listelenmemiştir.

Polkadot (NOKTA)

Polkadot, Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood da dahil olmak üzere blockchain alanındaki önde gelen inşaatçılardan bazıları tarafından 2016 yılında kuruldu. Tamamen işlevsel ve kullanıcı dostu merkezi olmayan bir web’i kolaylaştırmak için kurulmuş bir İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı’nın amiral gemisi projesidir. Polkadot, gerçek birlikte çalışabilirliği, daha fazla işlemsel ölçeklenebilirliği, daha kolay yeniliği ve herkesi koruyan daha güvenli bir ortamı ele alan blockchain üzerinde devrim niteliğinde bir etkiye sahip olmayı hedeflemektedir.

DOT hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kusama (KSM)

Kendini “Polkadot’un vahşi kuzeni” olarak tanımlayan Kusama, geliştiriciler için birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir bir çerçeve sağlamak üzere tasarlanmış deneysel bir blockchain platformudur. Polkadot ile aynı koda dayanır ve Polkadot’ta uygulanmadan önce yeni özellikler için bir test yatağı olarak çalışır.

KSM hakkında daha fazla bilgi edinin

BitTorrent (BTT)

BitTorrent, “Web 3.0” terimini ve Bitcoin’in oluşturulmasını önceden tarihlendiren merkezi olmayan bir dosya paylaşım işlemidir. Zamanla, en çok kullanılan merkezi olmayan uygulamalardan birine dönüştü, Tron tarafından satın alındı ve hatta bugün en popüler 50 para birimi arasında yer alan kendi kripto para birimi btt’yi yayınladı.

BTT hakkında daha fazla bilgi edinin.

Okyanus (OKYANUS)

Ocean Protocol merkezi olmayan, blockchain tabanlı bir veri alışverişidir. Herkesin kendi merkezi olmayan veri pazarını oluşturmasına izin veren bir protokol olarak işlev görür. Bu tür veri pazarları, bireylerin ve kuruluşların daha iyi ürünler, hizmetler ve kullanıcı deneyimi oluşturmak için verileri paylaşmalarını, değiş tokuş etmelerini ve kullanmalarını sağlar. OCEAN, platformdaki topluluk finansmanının yönetişiminin yanı sıra veri satın almak, istiflemek ve satmak için kullanılan bir yardımcı program belirteci olarak işlev görür.

OKYANUS hakkında daha fazla bilgi edinin.

Filecoin (FIL)

Veri depolamanın Airbnb’si olarak tanımlanan Filecoin, madencilerin açık sabit disk alanı sağlayarak Filecoin kazandıkları ve kullanıcıların dosyalarını merkezi olmayan bir şekilde şifrelenmiş halde saklamak için Filecoin harcadıkları kripto para birimi destekli bir depolama ağıdır.

FIL hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aslında, veri depolama projeleri istikrarlı bir şekilde artmaktadır. Bu, yatırım yapmak veya katılmak ve gelir elde etmek için sizi ilgilendiren bir alansa STORJ, BLZTFT ve SIA hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririz.

Kaynak