Bu ileri düzey hack, Gmail’i düşündüğünüz gibi çalışması için eğitiyor

Kontrolü ele geçirmenin püf noktasını biliyorsanız, Gmail gelen kutunuz hayal edebileceğinizden çok daha özelleştirilebilir.

Gelen kutunuzu optimize etmek istiyorsanız, zor ama kaçınılmaz bir gerçeği kabul etmelisiniz. E-posta diyarında kutsal kâse yoktur – sizi e-posta ütopyasına götürecek tek bir sihirli adım yoktur.

Bunun yerine, yönetilebilir, organize gelen kutusu ulaşmada sayısız biri olduğu bir çok katmanlı bir süreçtir kesmek , hileler ve araçlar için işler bir kurulum oluşturmak için bir araya gelip sana . Ve bu sürecin merkezinde, gerçek gelen kutunuz ve onun yerleşik mesaj sunma yöntemi vardır.

Gmail’de bu genellikle bir dizi sekme anlamına gelir; hizmetin varsayılan gelen kutusu görünümünün üstünde görünen tıklanabilir kategoriler. Gmail, hangi gelen e-postaların hangi kategoriye ait olduğunu otomatik olarak belirler ve ardından bunları uygun şekilde sunar.

Yine de küçük bir sır var: Bu sekmeleri Google’ın tasarladığı şekilde kullanmak zorunda değilsiniz. Onları ele geçirebilir ve istediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz.

Ve aklınızı bu olasılığın etrafına sardığınızda, gelen kutunuza bir daha asla aynı şekilde bakmayacaksınız.

GMAİL SEKMESİNİN ELE GEÇİRİLMESİ, BÖLÜM I: HAREKETLERİNİZİ PLANLAYIN

Gmail’in gelen kutusu sekmelerini yeniden düzenlemenin ilk adımı, mevcut sekmelerden hangilerini gerçekten kullandığınızı ve hangilerinin yeniden kullanım için iyi adaylar olacağını düşünmektir. Çoğu insan için, Sosyal ve Forum sekmeleri buna en uygun sekmeler olacaktır, çünkü bunların varsayılan amaçları çoğumuz için o kadar kritik değildir.

Sosyal sekmesi, beklediğiniz gibi, sosyal ağlardan, medya paylaşım sitelerinden ve benzerlerinden gelen mesajları tutmak için tasarlanmıştır; Forumlar sekmesi ise çevrimiçi gruplardan, tartışma panolarından ve posta listelerinden gelen mesajlar içindir. Her iki tanıma da uyan bir ton mesaj almadığınız sürece (ve bu mesajların kendi bağımsız bölümlerine ayrılması fikrini gerçekten sevmiyorsanız), bunlardan vazgeçmek oldukça kolaydır.

Daha sonra, yeniden tasarlanmış sekmenizin hangi yeni rolü sunmasını istediğinizi düşünün; aldığınız e-postaların, Birincil gelen kutunuzdan en acil ilgiyi gerektiren ve bunun yerine kendi başlarına yerleştirilmesinin faydalı olacağını düşünün. özel alan.

Örneğin, bültenimin yeni abonelerine gönderilen hoş geldiniz mesajına çok sayıda yanıt alıyorum . Bunlar benim için önemli ve hepsini okuyup yanıtlıyorum – ama daha verimli olabilmek için bunu toplu halde ve belirli, günün belirli saatlerinde yapmayı seviyorum. Ve Birincil sekmemi yalnızca hemen ilgilenmem gereken daha acil mesajlarla sınırlamayı tercih ederim.

Şimdi, gelen kutumun Sosyal sekmesi bu hoş geldiniz mesajı yanıtları için özel ana sayfa haline geldi. Hepsi hala gelen kutumda ve yenileri geldiğinde hala görsel bir gösterge görüyorum – ancak kolay kullanım için tek, modern bir yerde toplanıyorlar ve ana gelen kutusu alanımı karıştırmıyorlar.

Benim diğer kişisel örneğim de haber bültenleri etrafında dönüyor – ama bu durumda, diğer insanların yazdığı ve benim aldığım şeyler. Birkaç haber bültenine abone oluyorum ve ayrıca daha sonra okumak için ( bu makalenin birinci bölümünde açıklanan işlemi kullanarak) internetteki makaleleri gelen kutuma kaydediyorum . Bu materyale bakmaktan zevk aldığım kadarıyla, o da özellikle acil bir ilgi gerektirmiyor ve yüksek öncelikli gelen kutusu alanlarımı karıştırmak zorunda değil.

Eh, tüm bu boş zaman okuma mesajları artık temelde Okuma sekmem haline gelen Forumlar sekmemde yer alıyor. Yine, onlar hala gelen kutumun bir parçası ve gözden uzak değiller, akıldan çıkmıyorlar – ancak ön ve orta olmayan ve gerçekten zamanında işlem gerektiren şeylerle rekabet eden kendi ayrı bölümlerinde özenle düzenlenmişler.

Elbette, özel ihtiyaçlarınız değişiklik gösterebilir. Belki bir öğrenci, ebeveyn veya eğitimcisiniz ve bir sekmeyi Canvas’tan, Google Classroom’dan veya okulunuzun kullandığı diğer uygulamalardan gelen e-postalara ayırmak istiyorsunuz, böylece bunları birkaç kez gözden geçirebilirsiniz. karmaşada kaybolmadan gün. Belki bir tür yöneticisiniz ve çok sayıda toplantı daveti alıyorsunuz – bu nedenle, minimum dağınıklık oluşturma ve kolay toplu işleme için bunlara ayrılmış bir sekmeniz olsun istiyorsunuz.

Hatta yaratıcı olabilir ve Gmail’in gizli Gelen Kutusu dönemi sıralama kategorilerinden (satın almalar, geziler, finansal faaliyetler ve rezervasyonlarla ilgili e-postalar için otomatik olarak sıralanan ancak gözden uzak koleksiyonlardan) faydalanabilir ve gelen kutusu sekmelerinizden birinin onlar için bir yuva.

Tam olarak ne yapmak istediğinizi ve bunun için hangi sekmeyi kullanmak istediğinizi anladıktan sonra, geriye kalan tek şey değişikliği uygulamaktır. Ve bu kısım aslında oldukça kolay.

GMAİL SEKMESİNİN DEVRALINMASI, 2. BÖLÜM: İSTEDİĞİNİZ ŞEKİLDE YAPILANDIRIN

Pekala, yeni özel amaçlı sekmenizi oluşturmaya hazır mısınız? Şu anda içinde olanı temizleyerek başlayalım (orada bir şey olduğunu varsayarak):

  • Gmail masaüstü web sitesinde, yeniden tasarladığınız sekmedeki her bir iletiyi sürükleyip bir sonraki en uygun sekmeye bırakın – örneğin, Sosyal sekmenizin amacını değiştiriyorsanız ve içinde Twitter’dan bazı mesajlar görüyorsanız , bunları Güncellemeler sekmesine sürükleyebilirsiniz. Nihayetinde, sizin için anlamlı olan tek şey önemlidir. Bundan sonra bu mesajların gitmesini istediğiniz bir yer seçin.
  • Bir mesajı farklı bir sekmeye her sürüklediğinizde, ekranın sol alt köşesinde o gönderenden gelen mesajları bundan sonra aynı şekilde sınıflandırmak isteyip istemediğinizi soran bir kutu göreceksiniz. “Evet” i tıklayın.
  • Yakında farklı bir amaca uygun olacak sekmenizdeki her mesaj için işlemi tekrarlayın.
Bir iletiyi gelen kutunuzdaki farklı bir sekmeye sürüklediğinizde, Gmail sizden bu kalıp etrafında bir kural oluşturmanızı ister.

Şimdi, sekmesi, hangi iletiler Gmail’e anlatmak için ‘s zaman boş do o taze boşalan uzaya gitmek istiyorum. Ve ilgili parametrelere bağlı olarak bunu halletmenin birkaç yolu var:

  • Mesajlar her zaman belirli adreslerden geliyorsa – örneğin bir haber bülteninde olduğu gibi, birçok uygulama ve hizmetten sistem tarafından oluşturulan mesajlarda olduğu gibi – aynı işlemi yukarıdan izleyin ve bu tür bir mesajı başka bir yerden sürükleyin. gelen kutunuzu sekmeye girin, ardından “Bunu gelecekteki iletiler için yap?” ortaya çıkan komut istemi.
  • Mesajların her zaman başka bir ortak paydası varsa – örneğin, tutarlı bir alan adı, konularında belirli bir kelime veya kelime öbeği, hatta vücutlarının herhangi bir yerinde (birçok uygulamanın ve hizmetin tanımlayıcı yer aldığı altbilgileri gibi) belirli bir kelime veya cümle bilgi) – Gmail arama kutusunda aşağı bakan oku tıklayarak, değişkeni uygun alana yazarak ve ardından Filtre Oluştur düğmesini tıklayarak bir filtre oluşturun. “Farklı kategorilere ayır” seçeneğini tıklayın ve sekmenizin adını seçin, ardından kaydetmek için tekrar Filtre Oluştur’u tıklayın.
  • Takvim davetleri olan mesajları hedeflemek istiyorsanız, “İçerdiği kelimeler” alanında “invite.ics” ile bir filtre oluşturun.
  • Bir dakika önce bahsettiğimiz gizli Gelen Kutusu dönemi sıralama kategorilerinden birini kullanmak istiyorsanız, içinde “kategori: satın alma”, “kategori: geziler”, “kategori: finans” veya “kategori: rezervasyon” ile bir filtre oluşturun “İçerdiği kelimeler” alanı.
Gövdesinde “invite.ics” bulunan herhangi bir ileti için bir filtre oluşturarak Gmail’in sekmelerinden birini takvim davetleri için bir ana sayfaya dönüştürebilirsiniz.

Özel sekmenize dahil edilmesini istediğiniz birden çok mesaj türü varsa, bu adımlardan bazılarını birden çok kez tekrarlamanız gerekebilir ve yeni yeniden tasarlanmış sekmenizi bir veya iki hafta boyunca ince ayar yapmak ve adreslemek için izlemeniz gerekebilir. ilk yapılandırmanızda kaçırdığınız aykırı değerler – ancak bu adımlar tamamlandıktan sonra büyük ölçüde ayarlanmış olmalısınız.

Ve Gmail gelen kutunuz artık mümkün olduğunu hiç düşünmediğiniz şekillerde size özel olarak uygun hale getirilmelidir.

Kaynak