Elon Musk, önerilen Twitter devralımı için finansal desteğe sahip olduğunu söyledi

Tesla şefinin 46.5 milyar dolara erişimi var – eğer bir satın alma ilerlerse.

BREZİLYA - 2022/04/11: Bu fotoğraf gösteriminde Twitter logosu, Elon Musk'ın resmi Twitter profiline sahip bir akıllı telefonda görüntüleniyor.  Milyarder Elon Musk, 3 milyar dolarlık bir yatırımla Twitter'ın yüzde 9'unu satın aldı.  (Fotoğraflı Çizim Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket ile Getty Images)
Getty Images aracılığıyla Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket

Elon Musk artık Twitter’ı satın almak için ihtiyaç duyacağı fonlara erişebiliyor . Bir SEC dosyasına göre Musk, Twitter’ın tüm olağanüstü adi hisse senetlerini satın almak ve kontrolü ele geçirmek için yaklaşık 46,5 milyar dolar tedarik edecek “taahhüt mektupları” aldı. Dosyaya göre Tesla CEO’su, Twitter’dan yanıt gelmemesinin ardından bu ihale teklifini “keşfetiyor”.

Twitter’dan yorum istedik. Şirket, Musk’ın başlangıçta 43 milyar dolar olarak belirlenen teklifini doğrudan ele almamış olsa da, son zamanlarda düşmanca devralmaları caydırmayı amaçlayan geçici bir “zehir hapı” önlemini onayladı. Plan, herhangi biri yönetim kurulu onayı olmadan ödenmemiş hisselerin yüzde 15’inden fazlasını satın alırsa, bazı hissedarların daha fazla hisse satın almasına izin verecek ve Musk’ın hissesinin değerini sulandıracak. Zaten yüzde 9,2’lik hisse ile en büyük bireysel hissedar .

Musk, teklifi bunun ifade özgürlüğünü koruma amaçlı olduğunu iddia ederek yaptı ve bir düzenleme düğmesi (Twitter’ın zaten üzerinde çalıştığı ) ve açık kaynak algoritması gibi özelliklerle Twitter’ın potansiyelini açığa çıkarabileceğini öne sürdü . Bununla birlikte, aynı zamanda, yürütmenin , tweet’leriyle sıklıkla ilgili olduğu iddia edilen finans kuralı ihlalleri konusunda SEC ile savaşmasıyla da ortaya çıkıyor. Girişimcinin Twitter’ı satın almak için birden fazla güçlü teşviki var ve finansal destek onun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Güncelleme 4/21 11:28 ET: Bir Twitter sözcüsü Engadget’a şirketin Musk’ın güncellenmiş teklifini aldığını, ancak teklifin hala “dikkatli, kapsamlı ve kasıtlı bir incelemesini” yürüttüğünü söyledi. Açıklamanın tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

“Elon Musk’tan, orijinal teklifle ilgili ek bilgiler ve potansiyel finansman hakkında yeni bilgiler sağlayan güncellenmiş, bağlayıcı olmayan teklifi aldık. Daha önce duyurulduğu ve doğrudan Bay Musk’a iletildiği üzere Kurul, Şirketin ve tüm Twitter hissedarlarının çıkarına olduğuna inandığı hareket tarzını belirlemek için dikkatli, kapsamlı ve kasıtlı bir inceleme.”

KAYNAK