Elon Musk ve Tesla yönetim kurulu ‘düzensiz’ tweet’lerin güven görevini ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı

Elon Musk, SpaceX Genel Merkezinde

Resim Kredisi: Yichuan Cao / NurPhoto (yeni bir pencerede açılır)/ Getty Images

Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweetleri başka bir davanın konusu.

Bir Tesla yatırımcısı, sosyal medya faaliyetlerinin gözetimini gerektiren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir anlaşmayı ihlal eden “düzensiz tweetler” göndermeye devam etmeleri için şirket yönetim kuruluna ve Musk’a dava açıyor. İlk olarak Bloomberg tarafından bildirilen dava, Musk’ın şirketi düzenleyicilerden gelecek olası para cezalarına ve cezalara maruz bıraktığını ve hisse fiyatını düşürebileceğini iddia ediyor. Dava, yönetim kurulunu Musk’ın davranışını kontrol edemediği için isimlendiriyor ve bu da şirketi riske atıyor.

Edildi yatırımcı Chase Gharrity tarafından dava Delaware Chancery Mahkemesi’nde açılan , Cuma mührü açılmıştır. Başlangıçta 8 Mart’ta dosyalandı. Tesla, yorum talebine yanıt vermedi. 

Tesla, Musk ve SEC, Nisan 2019’da, CEO’ya daha önceki bir mahkeme kararını ihlal ettiği için hor görülme korkusu olmaksızın – belirli sınırlamalar dahilinde – Twitter’ı kullanma özgürlüğü veren bir anlaşmaya vardı. Anlaşma, Musk’ın belirli olaylar veya finansal dönüm noktaları ile ilgili olduğu durumlar dışında istediği gibi tweet atmasına izin veriyor. Bu gibi durumlarda Musk, Manhattan federal mahkemesiyle yapılan anlaşmaya göre bir menkul kıymetler avukatından ön onay almalıdır.

Nisan 2019 anlaşması, Musk ile SEC arasında, şirketin hisse başına 420 $ ‘lık özel bir devralma için “fon sağladığını” belirttiği kötü şöhretli 7 Ağustos 2018 tweetinin ardından başlayan, yıllarca süren bir mücadelenin ürünüydü. SEC şikayetçi  Misk taahhüt senetleri dolandırıcılık olduğunu iddia.

Musk ve Tesla, yanlış yaptıklarını kabul etmeden SEC ile anlaştı. Tesla, 20 milyon dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti; Musk,  Tesla başkanlığından en az üç yıllık bir süre için istifa etmeyi kabul etmek zorunda kaldı ; şirketin yönetim kuruluna iki bağımsız yönetici ataması gerekiyordu; Tesla’ya ayrıca Musk’ın Twitter da dahil olmak üzere şirket hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamaları izlemenin bir yolunu getirmesi söylendi.

Musk , 19 Şubat 2019’da Tesla’nın o yıl “yaklaşık 500.000” araba üreteceğini ve şirketin yıl sonuna kadar yıllık 500.000 araç üreteceğini kastettiğini açıklığa kavuşturmak için kendini düzelttiğini belirten bir tweet gönderdikten sonra kavga yeniden alevlendi . .

Bu son dava, Musk’ın tweet’inin Nisan 2019 kararını ihlal ettiğini ve hem kendisinin hem de yönetim kurulunun güvene dayalı görevine ihanet ettiğini iddia ediyor.  105 sayfalık dava, Musk’ın hesabından gönderilen birkaç tweet’e atıfta bulunuyor; 1 Mayıs 2020’de SEC kararından bir yıl sonra, “Tesla stoku çok yüksek IMO.

Tweet gönderilen bir serbest düşüşe hisselerini – onun hisse senedi fiyatı tweet aşağıdaki yarım saat içinde yaklaşık% 12. Tweet, o gün hızlı bir ateşle gönderilen ve “insanlara özgürlüklerini geri verin” taleplerini ve şair Dylan Thomas’tan alıntılara kadar ABD Ulusal Marşı’ndan satırları ve hepsini satacağına dair bir iddiayı kapsayan birçok kişiden biriydi. mal varlığı. Musk daha sonra Wall Street Journal’a bir e-postada şaka yapmadığını ve tweet’lerinin önceden incelenmediğini söyledi.

Cuma günü ortaya çıkan dava, Tesla yönetim kurulunun dava “Musk tarafından lekelenmemiş tavsiyelerde bulunabilecek” bir genel hukuk müşaviri bulmayı da başaramadığını iddia ediyor . 2019 yılında üç baş hukuk müşaviri şirketten ayrıldı ve bu dava, hiçbirinin Musk’ın “istenen sonuçtan” ​​farklı bağımsız tavsiyelerde bulunamayacağının kanıtı olarak işaret ediyor.

Dava, Musk’ın “düzensiz” hareketlerinin şirkete “önemli hasara” neden olduğunu ve buna piyasa kapitalizasyonundaki milyarlarca dolar kaybettiğini söylüyor. 

Dava, Gharrity – Musk, Del. Ch., No. 2021-0199’dur.

KAYNAK