SpaceX’in Starlink internet hizmeti daha fazla ülkeye yayılıyor

SpaceX’in küçük Starlink internet uyduları takımyıldızı büyümeye devam ederken, şirketin geniş bant hizmeti de büyüyor.

ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ın bazı bölgelerinde zaten mevcut olan SpaceX, şu anda beta sürümünde olan hizmetin önümüzdeki haftalarda Batı Almanya ve Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda başlayacağını açıkladı.

Kapsam ayrıca güney İngiltere’nin ötesinde kuzey İngiltere’ye ve ayrıca İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın bazı bölgelerine genişletilecek.

Haberleri Reddit üzerinden duyuran SpaceX, starlink.com’u ziyaret ederek ve adresinizi girerek bölgenizdeki hizmet kullanılabilirliğini kontrol edebileceğinizi söyledi . “Starlink henüz bölgenizde bulunmuyorsa, yerinizi gelecekteki hizmet doğrultusunda tutmak için bir depozito yatırabilirsiniz,” diyen şirket, tüm siparişlerin ilk gelen ilk hizmet olduğunu da sözlerine ekledi.https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.446.1_en.html#goog_458578269Hacim% 0 Uzay X Starlink

ABD’deki Starlink müşterilerinden bir kereye mahsus olmak üzere 549 $ (donanım için 499 $ ve nakliye ve taşıma için 50 $) artı internet hizmeti için ayda 99 $ ‘lık bir ödeme yapmaları isteniyor. Diğer ülkelerde kaydolan yeni müşterilerin aynı tutarı ödemesi gerekecektir.

Şu anda 10.000’den fazla olan mevcut müşteriler, şu anda beta hizmetinin bir parçası olarak saniyede yaklaşık 100 megabit (Mbps) hız alıyor, ancak bu yılın sonunda 300 Mbps’ye çıkması gerekiyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde, birçok insan, bazılarının halihazırda zevk aldığı yüksek hızlı hizmeti alamayabilirken, bunun, düşük ila orta seviyede yaşayan birçok insanın yaşadığı hız türünde açık bir gelişme olduğunu belirtti. Starlink’in ulaşmayı hedeflediği nüfus yoğunluğu alanları.

SpaceX, ilk Starlink uydularını 2019’da düşük Dünya yörüngesine yerleştirdi ve şu anda uzayda yaklaşık 1.200’e sahip ve her zaman daha fazlası fırlatılıyor.

Uydu takımyıldızı büyümeye devam ederken, Kaliforniya merkezli şirket, şu anda çok az erişime sahip olan veya hiç erişimi olmayan uzak bölgelerdeki topluluklara özel olarak odaklanarak, uzaydan uygun fiyatlı ve güvenilir interneti aşağıya doğru ışınlayarak, geniş bant bağlantısında Dünya’yı örtmek için çalışıyor. güvenilir internet hizmetleri.

Musk, hizmet beta sürümünden çıktığında ve daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldiğinde, Starlink’in yıllık 50 milyar dolar gelir elde edebileceğine inanıyor ve bu hizmet küresel telekomünikasyon pazarının yalnızca yüzde birkaçını bile güvence altına alabilir.

Starlink’in daha fazla ülkeye yayılmasının haberi, Musk’ın evlerin yanı sıra, gerekli ekipman henüz yeterince kompakt olmadığından arabalara değil de geniş bantı uçaklara, gemilere, büyük kamyonlara ve karavana ışınlamayı umduğunu açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi .

Editörlerin Önerileri