En İyi 8 Açık Kaynak Web Sunucusu

İlk web sunucusunun 1991’de piyasaya sürülmesinden bu yana uzun bir yolculuk oldu . Oldukça uzun bir süre boyunca, Apache anılması gereken tek web sunucusuydu. Ancak zamanla, diğer açık kaynaklı web sunucuları da ilgi gördü.

Bu kılavuzda, en iyi açık kaynaklı web sunucularından bazılarına bakıyoruz.

1. Apache HTTP Sunucusu

Apache HTTP Sunucusu halk dilinde bilinen, Apache veya httpd içinde Red Hat dağıtımlarında tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı web sunucusu olan Apache Software Foundation 1995 yılında yayımlanan Apache Lisansı sürümü 2 altında, Apache en popüler biri haline çarçabuk büyüdü ve yaygın olarak kullanılan web sunucuları, tüm web sitelerinin % 37’sinden fazlasına güç veriyor .

Apache , C dilinde yazılmıştır ve web sunucusunun işlevselliğini artıran tonlarca modülü sayesinde oldukça özelleştirilebilir bir web sunucusudur. Bunlar, önbelleğe alma için mod_file_cache , dosya yüklemeleri ve indirmeleri için FTP desteği sağlayan mod_ftp ve SSL / TLS şifreleme protokolleri için destek sağlayan mod_ssl ve daha fazlasını içerir.

Buna ek olarak, modül olarak zengin verilen Apache örneğin her ikisi de çoklu protokol desteği sağlar IPv4 ve IPv6 desteği ve yaygın olarak kullanılan , HTTP , HTTP / 2 ve HTTPS protokolleri.https://118a33cdb8d7dd1fa54d63441ef9dd44.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Apache ayrıca birden çok etki alanı veya web sitesini barındırmanıza izin veren sanal barındırma desteği sunar . Sanal ana bilgisayarları yapılandıran tek bir sunucu, birden çok etki alanını kolaylıkla ve herhangi bir karmaşıklık olmadan barındırabilir. Sen olabilir example.com , example.edu , example.info vb.

Apache Web Sayfasını Kontrol Edin
Apache Web Sayfasını Kontrol Edin

Aşağıdaki kılavuzları kullanarak Apache web sunucusunu Linux dağıtımlarına nasıl kuracağınızı öğrenin.

2. Nginx Web Sunucusu

Olarak telaffuz Motor-X , Nginx bir açık kaynak yüksek performanslı sağlam bir web sunucu, bir şekilde, aynı zamanda, çift-up yük dengeleyici , ters proxy, IMAP / POP3 proxy sunucu ve API ağ geçidi. İlk olarak 2004 yılında Igor Sysoev tarafından geliştirilen Nginx , rakiplerini geride bırakmak ve en istikrarlı ve güvenilir web sunucularından biri haline gelmek için popülaritesini artırdı .

Nginx , önemini düşük kaynak kullanımı, ölçeklenebilirliği ve yüksek eşzamanlılığından alıyor. Aslında, düzgün şekilde ayarlandığında, Nginx düşük CPU kullanımıyla saniyede 500.000’e kadar isteği işleyebilir . Bu nedenle, yüksek trafikli web sitelerini barındırmak için en ideal web sunucusudur ve Apache’yi alt eder.

Nginx’te çalışan popüler siteler arasında LinkedIn , Adobe , Xerox , Facebook ve Twitter sayılabilir .

Nginx , ince ayar yapmayı kolaylaştıran konfigürasyonlara dayanır ve Apache gibi , birden çok protokolü, SSL / TLS desteğini, temel HTTP kimlik doğrulamasını , sanal barındırmayı , yük dengelemeyi ve birkaçından bahsetmek için URL yeniden yazmayı destekler. Şu anda, Nginx, barındırılan tüm web sitelerinin % 31’lik bir pazar payına sahiptir .

Nginx Web Sayfasını Kontrol Edin
Nginx Web Sayfasını Kontrol Edin

Aşağıdaki kılavuzları kullanarak Nginx web sunucusunu Linux dağıtımlarına nasıl kuracağınızı öğrenin .

3. Lighttpd Web Sunucusu

Lighttpd , hız açısından kritik uygulamalar için özel olarak tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir web sunucusudur. Apache ve Nginx’ten farklı olarak , çok az yer kaplar ( 1 MB’den az ) ve CPU kullanımı gibi sunucunun kaynakları ile çok ekonomiktir.

BSD lisansı altında dağıtılan Lighttpd , Linux / Unix sistemlerinde yerel olarak çalışır ancak Microsoft Windows’a da kurulabilir. Basitliği, kolay kurulumu, performansı ve modül desteğiyle popülerdir.

Lighttpd’nin mimarisi, yüksek performanslı web uygulamaları için çok önemli olan büyük hacimli paralel bağlantıları işlemek için optimize edilmiştir. Web sunucusu, programları web sunucusu ile arabirim oluşturmak için FastCGI , CGI ve SCGI’yi destekler . Ayrıca PHP , Python , Perl ve Ruby’ye özel önem verilerek sayısız programlama dilinde yazılmış web uygulamalarını da destekler .

Diğer özellikler arasında SSL / TLS desteği, mod_compress modülü kullanılarak HTTP sıkıştırması , sanal barındırma ve çeşitli modüller için destek bulunur.

Lighttpd Sayfasını Kontrol Edin
Lighttpd Sayfasını Kontrol Edin

Aşağıdaki kılavuzları kullanarak Lighttpd web sunucusunu Linux dağıtımlarına nasıl kuracağınızı öğrenin .

4. Apache Tomcat

Apache Tomcat , Java servlet motoru, Java İfade Dili ve Java Sunucusu web sayfalarının açık kaynaklı bir uygulamasıdır . Java tabanlı uygulamalar geliştiren ve dağıtan geliştiriciler için ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Açıkçası Tomcat , Nginx veya Apache gibi sıradan web sunucunuz değildir . Java sunucu uygulamaları ile etkileşim için genişletilmiş işlevselliğe sahip olan ve aynı zamanda JavaServer Pages (JSP) ve Java Expression Language (Java EL) gibi teknik özellikleri uygulayan bir Java servletidir.

Ne setleri Tomcat Java tabanlı içerik sunmak için özel olarak toplanmış oluyor bu diğer web sunucularından ayrı. Başlangıçta Apache HTTP sunucusunda bulunmayan JSP işlevselliğini sağlamak için geliştirilmiştir.

Kaçabilirsiniz Apache Tomcat yanında Apache HTTP hem projeler ele nerede bir senaryoda sunucuya PHP ve Java içeriğinin. Apache HTTP sunucu statik ve dinamik içeriği işleyebilir Tomcat kolları JSP işlevselliği.

Bununla birlikte, Apache Tomcat kendi başına tam teşekküllü bir web sunucusu değildir ve Nginx ve Apache gibi geleneksel web sunucuları kadar verimli değildir .

Apache Tomcat Kontrol Paneli
Apache Tomcat Kontrol Paneli

Aşağıdaki kılavuzları kullanarak Apache Tomcat’in Linux dağıtımlarına nasıl kurulacağını öğrenin .

5. Caddy Web Sunucusu

Yazılı Go , Caddy da bir ters vekil, yük dengeleyici ve API ağ geçidi olarak hareket edebilir bir hızlı ve güçlü çoklu web sunucusudur. Her şey yerleşiktir ve bağımlılık yoktur ve bu özellik Caddy’nin kurulumunu ve kullanımını kolaylaştırır.

Varsayılan olarak Caddy , HTTPS’yi destekler ve SSL / TLS sertifika yenilemelerini kolayca halleder . Bağımlılık eksikliği, kütüphanelerde herhangi bir çakışma olmaksızın çeşitli dağıtımlarda taşınabilirliğini artırır.

GO’da yazılmış uygulamaları çalıştırmak için ideal bir web sunucusudur ve hızlı HTTP isteklerini etkinleştirmek için IPv6 ve HTTP / 2 için tam destek sunar . Ayrıca sanal barındırma, gelişmiş WebSockets teknolojisi, URL yeniden yazmaları ve yeniden yönlendirmeler, önbelleğe alma ve sıkıştırma ile statik dosya sunma ve indirgeme oluşturmayı destekler.

Caddy çok küçük bir pazar payına sahip ve W3techs’e göre , pazar payının sadece % 0,05’ini oluşturuyor .

Caddy Web Sunucusu
Caddy Web Sunucusu

Aşağıdaki kılavuzları kullanarak Caddy web sunucusunu Linux dağıtımlarına nasıl kuracağınızı öğrenin .

6. OpenLiteSpeed ​​Web Sunucusu

OpenLiteSpeed , hız, basitlik, güvenlik ve optimizasyon için tasarlanmış açık kaynaklı bir web sunucusudur. L iteSpeed ​​Enterprise Web sunucusu sürümünü temel alır ve Enterprise sürümündeki tüm temel özellikleri sağlar.

OpenLiteSpeed ​​Yönetici Arayüzü
OpenLiteSpeed ​​Yönetici Arayüzü

OpenLiteSpeed web sunucusu olay odaklı, kaynak dostu bir mimari üzerinde çalışır ve etki alanlarınızı / web sitelerinizi yönetmenize ve bir dizi ölçümü izlemenize yardımcı olan kullanıcı dostu bir WebAdmin GUI’ye sahiptir. Perl, Python, Ruby ve Java gibi geniş bir komut dosyası yelpazesini yürütmek için optimize edilmiştir. OPenLiteSpeed, SSL / TLS desteğiyle hem IPv4 hem de IPv6’yı destekler. BT, TLS 1.0, 1.1, 1.2 ve 1.3 için destek sağlar.

Ayrıca, bant genişliği azaltma, akıllı önbellek hızlandırma, HTTP istek doğrulama ve IP tabanlı erişim kontrolünden de yararlanacaksınız. Ek olarak, yüksek performanslı sayfa önbelleğe alma özelliğinden ve web sunucusunun binlerce eşzamanlı bağlantıyı yönetme becerisinden yararlanacaksınız.

OpenLiteSpeed , web sunucusu olarak hareket etmenin yanı sıra, bir yük dengeleyici ve ters proxy de sağlayabilir. İndirmesi ücretsizdir ve GPLv3 lisansı altında mevcuttur.

Aşağıdaki kılavuzları kullanarak OpenLiteSpeed web sunucusunu Linux dağıtımlarına nasıl kuracağınızı öğrenin .

7. Hiawatha Web Sunucusu

C ile yazılmış Hiawatha , hız, güvenlik ve kullanım kolaylığı için oluşturulmuş hafif ve güvenli bir web sunucusudur. Kodu ve özellikleri oldukça güvenlidir ve XSS ve SQL enjeksiyon saldırılarını engelleyebilir. Hiawatha ayrıca özel bir izleme aracı kullanarak sunucunuzu izlemenize olanak tanır.

Hiawatha Web Sunucusu
Hiawatha Web Sunucusu

Ayrıca kurulumu kolaydır ve size rehberlik edecek ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecek geniş belgelerle birlikte gelir. Hiawatha, düşük özelliklere sahip gömülü sistemler veya eski sunucular için tavsiye edilir.

8. NodeJS

Bu şok edici olabilir. Evet, NodeJS , Javascript’te web uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir açık kaynaklı ve platformlar arası sunucu tarafı çalışma zamanı ortamıdır. Bununla birlikte, işlevselliğini genişleten ve bir web sunucusu rolünü oynamasını sağlayan bir dizi sınıf ve işlev sağlayan bir http modülü ile birlikte paketlenmiştir .

Nodejs Uygulamasına Tarayıcıdan Erişin
Nodejs Uygulamasına Tarayıcıdan Erişin

Aşağıdaki kılavuzları kullanarak NodeJS’nin Linux dağıtımlarına nasıl yükleneceğini öğrenin .

Kaynak