Google artık geliştiricilerin Chrome uzantıları için ücret almasına izin vermeyecek

Ücret almak isteyen geliştiricilerin, ödemeleri işlemek için başka bir yol bulması gerekecektir.

POLONYA - 2020/06/15: Bu fotoğrafta, bir akıllı telefonda görüntülenen bir Google Chrome logosu görülmektedir.  (Mateusz Slodkowski / SOPA Images / LightRocket tarafından Getty Images üzerinden Fotoğraf Çizimi)

Getty Images aracılığıyla SOPA Görüntüleri

Google yakında Chrome tarayıcısı için ücretli uzantıları kullanımdan kaldıracak. Şirket daha önce bu özelliği geçici olarak devre dışı bırakmıştı, ancak 9to5Google’ın da belirttiği gibi şimdi değişikliği kalıcı hale getirmeyi planlıyor . 

Değişiklikle birlikte, Chrome uzantıları için kullanıcılardan ücret almak isteyen geliştiriciler, ödemeleri işlemek için artık Google’a güvenemeyecek. Google , geliştiricilere verdiği bir bildirimde , 2010 yılında web mağazasını ilk açtığı zamana kıyasla, “ekosistemin büyüdüğünü ve geliştiricilerin artık birçok ödeme yönetimi seçeneğine sahip olduğunu” söyledi. 

Geliştiriciler Mart ayından bu yana yeni ücretli özellikler yayınlayamadığı için şirket, ücretli uzantılarla ilgili özellikleri çoktan kapatmaya başladı. Şirket, Aralık ayında ücretsiz denemeleri daha da devre dışı bırakacak ve Şubat ayında uygulama içi satın alma olanağını kaldıracak.

Kaynak