İşletmelerin kaçınması gereken 6 büyük veri hatası

veri

Hergé iş dünyasına girmiş olsaydı, bu makale onun için ilgi çekici bir nokta olurdu. Ve “Tenten” işletmesindeki Büyük Veri hatalarından kaçınabilirdi. 

Siz de çizgiyi takip etmeye istekli misiniz? Henüz meraklanmadınız mı? # İç çek # Öyle düşünmüştüm! Haydi seni bağlayalım!

İşte modern iş ortamı – Veri verileri her yerde, israfa bir damla değil! Veriler, modern işletmeler için oldukça önemli hale geldi. Bu çağda yapay zeka bile Büyük Veri tarafından destekleniyor . İşin sırrı, çeşitli kaynaklardan veri toplama, sıralama ve harmanlama yeteneğinde yatmaktadır. Bu, içgörü düzeyini artırma ve iş olanaklarını geliştiren veriye dayalı kararlar alma yeteneği sağlar. Kaldıraçlar pazarlamadan dahili iş akışından işletmeler için satışlara kadar uzanır. 

Şimdi, Büyük Veri iş dünyasına nereden giriyor? Bunun kökenine inelim, olur mu?

Büyük Veri ve İşletmeler – İlişki Nerede?

Modern teknolojiler sayesinde, büyüklüklerine bakılmaksızın tüm ticaretler, işlemlerine ve müşterilerine dayanan ayrıntılı ve zengin verilere erişebilir. Buradaki en büyük engel, hem bakımı zor hem de yönetmesi maliyetli olan çok büyük miktarda veriyle uğraşmaktır. Uygun araçların varlığına rağmen, bu tür verilerle uğraşmak külfetli bir faaliyettir. 

Hatalar, Büyük Veri ile uğraşırken ortaya çıkan karmaşıklık katmanlarında sık görülen bir durumdur. Bununla birlikte, Büyük Veri, işletmeler için çeşitli kaldıraçlara sahiptir. Bu içerir –

 1. Geliri artırır
 2. Daha iyi gelir kararları sağlar
 3. Müşteri deneyimini geliştirir
 4. Daha akıllı hizmetler ve ürünler üretmeye yardımcı olur
 5. Daha doğru iş operasyonları sunar

Böylelikle Büyük Veri, yenilikçi kuruluşların rakiplerine göre üstünlük sağlamaları için belirleyici kaldıraç haline gelir. Bu verilerin kullanımı, her bir bireyin saniyede yaklaşık 1,7 megabayt bilgi üreterek küresel olarak 2022’ye kadar 274,3 milyarı aşacağı kesin . 

Bu tür kaldıraçlar söz konusu olduğunda, Büyük Veri ile ilgili hatalarla ilgili hatalar yapmayı gerçekten göze alabilir misiniz? İşte işletmelerin tüm yeteneklerini kullanmaktan ve sağladığı avantajlardan yararlanmaktan kaçınmaları gereken bazı büyük veri hatalarını burada bulabilirsiniz . 

Büyük Verinin Çarpıcı Hataları

Büyük Veri yükseklerle gelirken, aynı hatalarla birlikte düşükler nadir değildir. Büyük veri sorunları şunları içerir:

 1. Operasyonlarda verimsizlik
 2. Güvenlik boşlukları
 3. Yanlış sonuçlar

-hata durumunda. Öyleyse, diyelim ki Büyük Veri kredi kartları gibidir – onları iyi kullanın ve fayda sağlarlar; onları akıllıca kullanırsanız, faturalar çok büyük olur! İşte işletmelerin Büyük Veri ile uğraşırken kaçınması gereken hatalar. Okumaya devam etmek!

Blunder 1: Analizin Felci

 • Sorun: Görünüşe göre ‘atlamadan önce bak’ politikası, devasa veri toplama ile Büyük veri girişimlerine atlayan birçok işletme için hala bilinmiyor. Büyük veri analitiğindeki sorunların kesin sonuçları, durmuş projeler ve analiz felci. 
 • Çözüm: Büyük Veri dünyasına ‘küçük adımlarla’, yani küçük veri miktarı ile başlayın. Toplanan verilerinizin hipotezinizi çürütmesine veya desteklemesine izin verin. Belirsiz veriler olması durumunda eşleştirin!

Blunder 2: Veri Güvenliği İnovasyon Adına Parçalanmış

 • Sorun: Güvenlik, Büyük Veri ile çalışırken feda edilen ilk unsurdur. Ancak bununla ilgili hafifletici güvenlik endişeleri ne olacak? 
 • Çözüm: Büyük Verinin güvenliğini sağlamak için çok yönlü bir yaklaşım olması gerekiyor. Bu, sahip olunan verilerin anlaşılmasını, verilerin manipülasyonlarının denetlenmesini ve ayrıcalıklı kullanıcılar üzerinde kontrol sahibi olmayı içermelidir. Büyük veri güvenliğini bütünsel ve birleşik bir süreçler ve kontroller sistemiyle karşıladığınızdan emin olun. 

Blunder 3: Vanished Data Czar

 • Sorun: Veri doğruluğu ve kalitesiyle ilgili şikayetler yaygın bir durumdur. Ancak işletmeler bunun kökenine bakmakta başarısız oluyor. Veri toplama konusunda merkezi bir denetimin olmaması, tekrarlara, sütunların yanlış kullanımına, korkunç girdilere vb. Yol açar. 
 • Çözüm: İşletmeniz için veri hijyeninden sorumlu bir komite atayın. Büyük veri yönetimi ekibini verileri toz haline getirmeye ve kullanıcıları bu verilerle eğitmeye zorladığınızdan emin olun . 

Blunder 4: Büyük Veri Bulmacasını ‘Flash’a Koymak

 • Sorun: Büyük Veri muazzam bir bilmecedir ve çözmek için acele edilirse büyük bir karmaşa olur. Hiçbir organizasyon bu kadar büyük bir bilmecenin üstesinden gelmek için yeterince yetenekli değildir. 
 • Çözüm: Bulmacayı alana göre veya daha çok parça parça çalışın. Bu, büyük veri zorluklarınızı küçük veriye dönüştürecektir. İşletmeler daha sonra bu tür zorlukların üstesinden gelmek için yeterli donanıma sahiptir. Bu kesinlikle işi kolaylaştırıyor, değil mi?

Blunder 5: Bir Silodaki Verileri Meditasyon Yapmak

 • Sorun: Bitcoin toplamak ve depolamak avantajlı olabilir, ancak verilerden çıkış yolu değildir. Yani, bu, bunu yapan şirketlere bir haykırış – eğer sadece veri topluyor ve özünü çıkarmıyor ve içgörüleri uyguluyorsanız, silo meditasyonunun herhangi bir faydası olmayacaktır. İşlemi geliştirme veya engelleri çözme ve ürün yol haritanız hakkında bilgi verme gücü paslanır.
 • Çözüm: Özünü zamanında kullanın ve çıkarın, başka ne var! Meditasyon yapmasına ya da uykuda kalmasına izin vermeyin!

Blunder 6: Karmaşık Aletler İçin Cebinizde Bir Delik Kazmak

 • Sorun: Daha küçük veri kümelerine sahip işletmeler genellikle büyük veri çözümlerine girme eğilimindedir. Bu hızlı sıçrama, işletmeler için bütçe yükü yaratan karmaşık araçlara önemli yatırım anlamına gelir. 
 • Çözüm: Kuruluşlar, Büyük Veri işlemeyle akıllıca kararlar almak için veri analizlerini selamlamalıdır. Ancak, tüm sorunlar ağır aletlerin kullanımını gerektirmez. ‘Büyük Veri’ geleneksel yaklaşımları işe yarar!

6 büyük hatanın dışında, eksik bir iş akışı yönetimi aracı, odak dışı ROI, evrim için kullanılmayan veriler vb. 

Hatalardan Kaçınmak bir Görevdir!

Büyük Veri, türe bakılmaksızın tüm işletmeler için 2020 yılı boyunca ve sonrasında bir yankı olacak. Uzmanlar ve geliştiriciler için bu açıkça hem bir fırsat hem de bir zorluktur. Veri hacimleri arttıkça buluta taşınmaya devam edecekler ve tahminlere göre küresel veri küresi yakında 2025’e kadar 175 zettabayta ulaşacak . Makine öğreniminin artan popülaritesi, Baş Veri Sorumlularının (CDO’lar) ve veri bilimcilerin artan talebi, sürekli bir endişe kaynağı olarak kalan gizlilik ve ön plana çıkan eyleme geçirilebilir ve hızlı veriler, Büyük Verinin öne çıkan bir varlık haline gelmesine katkıda bulunacak. 

Büyük Veri’nin böylesi bir refahının, kuruluşunuz için sunacağı çok şey olacak! Bundan vazgeçmeye veya bunu karıştırmaya istekli misin? Biz de öyle düşündük!

Kaynak