Google Cloud CDN, performansı ve maliyeti optimize etmede çok daha iyi olmak üzere

Bulut CDN için yeni, daha esnek kontroller artık önizlemede

İçerik dağıtım ağları (CDN), kullanıcılara sık kullanılan içeriği hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde ulaştırmanın kritik bir parçasıdır; bu nedenle Google Cloud, önizlemede Bulut CDN için yeni, daha esnek kontroller sunmuştur.

Şirket şu anda önizlemede, kullanıcıların Bulut CDN’SİNİ HTTP(S) yük Dengeleyicisinin bir parçası olarak etkinleştirmelerine ve içeriği tek bir tıklamayla önbelleğe almaya başlamalarına olanak tanıyan üç yeni özellik sunuyor.

Birincisi, cdn’nin daha fazla kaynak yapılandırması olmadan ortak statik içerik türlerini otomatik olarak önbelleğe almasına izin veren önbellek modları adı verilen yeni bir kavramdır. Ardından, önbellek Ttl’lerini (“yaşama süresi” veya “sona erme”) ayarlama ve/veya geçersiz kılma yeteneğidir, böylece kullanıcılar, Google önbelleklerinde süresi dolmuş nesneleri yeniden değerlendirdiğinde ve tarayıcı önbelleklerinden en iyi şekilde yararlanmak için müşteriye bakan Ttl’leri tanımladığında, Bulut CDN’NİN yanıtlarını ne kadar süre önbelleğe aldığını ince ayar yapabilir.

Son olarak, Google Cloud, kullanıcıların önbellek durumunu müşterilerine, coğrafi verilere ve/veya çapraz kaynak paylaşımı (CORS) politikaları veya Web Güvenliği başlıkları gibi kendi statik yanıt başlıklarına Yansıtmalarını sağlayan Cloud CDN’YE özel yanıt başlıkları getiriyor.

Cloud CDN’NİN yeni özelliklerini kullanma

Tüm müşteriler bu yeni özellikleri test etmeye başlayabilir ve bunu yapmak için mevcut Bulut CDN özellikli arka uçlarında Google Cloud Console’u veya gcloud SDK’YI kullanabilirler.

Bulut CDN’Sİ etkinleştirilmiş bir arka ucu olan kullanıcılar için, ortak statik içerik türlerini otomatik olarak önbelleğe alan ve önbellek ömrünü ve davranışını belirlemek için kullanılan Ttl’leri ince ayar yapan yeni “Önbellek tüm statik” önbellek modunu etkinleştirebilirler. Bulut CDN’Yİ Google Konsolu üzerinden etkinleştiren arka uç, artık tüm statik içeriği önbelleğe almak için varsayılan olarak kullanılır, böylece kullanıcılar Google’ın küresel önbellek ağından yararlanmak için bir onay işareti koyabilirler.

Şirketin bulut depolama arka uçlarını kullanan müşteriler, artık hem statik hem de dinamik yanıt başlıklarını ayarlamak için özel yanıt Başlığı özelliklerini de kullanabilirler.

Bununla birlikte, tüm bu yeni özellikleri kullanmak için, müşterilerin beta kanalını ve gcloud 309.0.0 veya daha yüksek bir sürümünü kullanmaları gerekecektir.

Kayanak