SpaceX Starlink İnternetin Kullanıma Açılacağı Tarih Belli Oldu

SpaceX Starlink internetin kullanıma açılacağı tarih belli oldu. SpaceX mühendisi Starlink internet hizmeti için tarih verdi.

paceX Starlink internetin kullanıma açılacağı tarih en nihayetinde ortaya çıktı. Halihazırda beta testleri devam eden Starlink internet hizmeti için 2021 yılı hedef gösteriliyor.

SpaceX geçtiğimiz günlerde Starlink geniş bant İnternet hizmetinin beta testine 2021’e kadar devam ettireceğini duyurdu. Duyuru, hizmetin daha önce 2020’de kullanıma sunulması planlandığından bir gecikmeyi de vurguluyor. Uydu internet hizmetinin beta’dan tam olarak ne zaman çıkacağı ise belirsiz.

SpaceX’in gelecek yılın başlarında beta testini genişletmeyi planladığını söyleyen SpaceX mühendisi Kate Tice, internet hizmetinin 2021’in başlarında “kayda değer bir şekilde” genişleyeceğini aktardı.

SpaceX Starlink internetin kullanıma açılacağı tarih

SpaceX’in genişletilmiş beta testinden sonra, hizmetin herkes için hazır hale gelmesinin ne kadar zaman alacağı ise belli değil. Bildiğiniz üzere ABD’li şirket, daha fazla Starlink uydusunu yörüngeye sokmak için belirli aralıklarla roket fırlatıyor. SpaceX’ten gelen son haberlere göre Starlink hizmeti 2021’in ortasına kadar Hindistan’da başlayacak.

24 Kasım’da SpaceX, Falcon 9 roketiyle birlikte 60 yeni uyduyu yörüngeye yerleştirdi. Bu görev bir hayli dikkat çekiciydi çünkü kullanılan Falcon 9’un yedinci fırlatışı oldu. ABD’nin bazı bölgelerinde Starlink hizmeti başlamış ve hatta 100 Mbps’ye kadar internet hızına ulaştığı gözlemlenmişti.

Starlink donanımı için 499 dolarlık başlangıç ücreti ve ayda 99 dolar internet hizmet bedeli isteyen SpaceX, 100 Mbps’ye kadar internet hızı ve 2 ms’lik ping süresi sunuyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk, geniş bant internet hizmetini uzaydaki diğer SpaceX görevlerini finanse etmenin bir yolu olarak görüyor. Hizmet aynı zamanda yetersiz hizmet alanı veya geniş bant internet erişimine sahip olmayan bölgeleri birbirine bağlamayı da amaçlamakta.

Kaynak