Microsoft Edge, tozunda ciddi bir rakip bırakmak üzere

Bu hızda, Microsoft Edge yakında kurulan rakibi Firefox’u atlayacak

Son aylarda Microsoft, yeni Chromium tabanlı web tarayıcısı Edge’in arkasındaki her şeyi attı ve temettü ödüyor gibi görünüyor.

Internet Explorer’ın zorunlu emekliliğiyleEdge, şirketin tartışılmaz amiral gemisi haline geldi ve bu durum tarayıcının pazar payında temsil edilmeye başlandı.

Mevcut yörüngesinde, Statcounter verilerine göre, Edge yakında Microsoft için ciddi bir darbe olacak olan sıralamada rakip Firefox’u geride bırakacak.

Firefox’un şu anda Edge’den (3.98%) daha büyük bir genel paya (2.85%) sahip olmasına rağmen, önceki rakamlar son on iki ay boyunca neredeyse sabit kaldı.

Öte yandan, Microsoft’un tarayıcısı Nisan ayından bu yana istikrarlı bir büyüme yaşadı ve (eğer devam ederse) Mozilla’nın hizmetini 2021’in başlarında aşacağını görecek.

Microsoft Edge’in benimsenmesi

Microsoft, ilk kararlı yapının piyasaya sürülmesiyle Ocak ayında Edge Chromium’u piyasaya sürdü. Tarayıcının herhangi bir ivme kazanması birkaç ay sürdü, ancak büyümesi ilkbahardan bu yana önemli ölçüde arttı.

Edge şu anda piyasadaki en hızlı büyüyen tarayıcıdır ve yalnızca son altı ayda %0.44 pazar payından %2.85’e yükselmektedir – Haziran ve Temmuz ayları arasında kaydedilen en büyük sıçrama (+ 0.8%). Bu arada, son üç Ayın her birinde Edge, payına yaklaşık %0.3 ekledi.

Benimsenmedeki artış, kısmen yenilenen pazarlama çabalarına değil, aynı zamanda bir kullanıcının modern bir web tarayıcısından bekleyebileceği deneyime uygun hale getiren platformda yapılan iyileştirmelere de atfedilebilir.

Microsoft, son aylarda güvenli bir şifre üreticisi, yerleşik fiyat karşılaştırma aracı, ekran görüntüsü yakalama aracı ve kaydırma sekmesi çubuğu da dahil olmak üzere tarayıcıya bir dizi yeni güncellemeyaptı .

Şirket ayrıca, tarayıcının Windows 10 masaüstünden veya görev çubuğundan başlatabileceği hızı artırabilecek olan start-up boost adlı yeni bir özellik ile “deneme” yapıyor.

Edge, pazar lideri Chrome’a (%66.12’lik bir paya sahip olan) kıyasla hala küçük bir oyuncu olmasına rağmen, Microsoft erken performansından teşvik edilecektir. Ana uyarı, en fazla sayıda kullanıcının her ikisi de emekli olan Internet Explorer ve Edge Legacy’den göç etmiş gibi görünmesidir.

Mevcut büyüme yörüngesine devam etmek için Edge’in kullanıcıları piyasadaki en büyük balıklardan yakalamanın bir yolunu bulması gerekecek: Chrome, Safari ve Firefox.

Kaynak