Google’ın yeni belge yönetimi aracı size bir ton zaman ve emek kazandıracak

Docaı belgeleri kolayca yapılandırılmış verilere dönüştürebilir

Karmaşık belgelerden verileri ölçeklendirerek manuel olarak ayıklamak zaman alıcı bir süreç olabilir, bu nedenle Google Cloud Yeni Belge AI (Docaı) platformunu duyurdu.

Belge işleme için birleşik konsol, işletmelerin belgeleri yapılandırılmış verilere dönüştürme sürecini otomatikleştirmek için AI ve makine öğreniminin gücünü kullanmalarını sağlar.

Şu anda önizlemede bulunan Docaı platformu ile kuruluşlar, verilerinin doğru ve uyumlu olmasını sağlayabilir, daha iyi iş kararları verebilir ve verilerini müşteri beklentilerini daha iyi karşılamak için kullanabilir.

Docaı’yi açıklayan bir blog yazısında Google, müşterilerinden birinin veri yakalama doğruluğunu yüzde 250 oranında artırabildiğini ve yeni platformu kullanarak satın alma işlem maliyetlerinin TCO’SINI yüzde 60’a kadar azalttığını ortaya koydu.

Docaı Kullanma

Google Cloud’un yeni Docaı platformu ile kuruluşlar, belge işleme iş akışlarının zahmetsizce oluşturulmasını ve özelleştirilmesini sağlayan birleşik bir API ile Docaı ödünç verme ve Docaı satın alma dahil olmak üzere tüm ayrıştırıcı araçlarına ve çözümlerine hızlı bir şekilde erişebilir.

Yeni platformu kullanmaya başlamak için, kullanıcıların önce bir belge işlemcisi oluşturması gerekecektir. Şirketin Form ayrıştırıcı gibi genel işlemcilerini kullanabilmenize rağmen, belirli bir alana özgü belgeler için Google’ın W9 Ayrıştırıcısı gibi özel işlemcilerden de yararlanabilirsiniz. Bir işlemci oluşturduktan sonra, birleşik bir gösterge tablosunda görüntülenebilir ve kendi belgenizi doğrudan konsola yükleyerek test edilebilir.

Blog yazılarında, belge Ürün Müdürü AI Lewis Liu ve ürün pazarlama müdürü Yang Liang, platformun bir w9 formundan ve bir faturadan veri çıkarmak için nasıl kullanılabileceğine dair birkaç örnek sunuyor. Faturaya gelince, Docaı tedarikçinin adını, fatura tarihini, ödeme koşullarını ve diğer verileri belgeden otomatik olarak ayıklayabildi.

Şu anda böyle (Optik Karakter Tanıma) OCR, Form ayrıştırıcı ve Belge splitter olarak genel ayrıştırıcıları herkese açıktır ama kullanıcılar da W9, 1040, W2, 1099-ÇEŞİTLİ, 1003 ve diğer formları yanı sıra, faturalar ve Makbuzlar da dahil olmak üzere bir dizi belgeler için özel ayrıştırıcıları erişim talep edebilir.

Kaynak