SpaceX, Starlink internetini sadece evlere değil araçlara da ışınlamayı planlıyor

SpaceX, interneti Starlink uydularından Dünya üzerindeki araçlara ışınlamak istiyor.

İfşa, kısa süre önce SpaceX’in Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) internet terminallerini sadece insanların evlerine değil, hareketli araçlara kurmak için izin talebinde bulunması yoluyla geldi.

SpaceX şefi Elon Musk, Twitter üzerinden , terminal şu ​​anda “çok büyük” olduğu için amacın arabaları değil, “uçakları, gemileri, büyük kamyonları ve karavanları” bağlamak olduğunu belirterek Twitter üzerinden bazı açıklamalar yaptı .

FCC’nin geçen hafta aldığı dosyada şu ifadeye yer verildi: “Kullanıcılar, ister ülke genelinde bir kamyon kullanıyor, ister Avrupa’dan bir ABD limanına bir yük gemisini taşıyor olsun, hareket halindeyken bağlantıdan vazgeçmeye artık istekli değil. iç hat veya dış hat uçuş. “https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.446.1_tr.html#goog_519255952Hacim% 000:5300:1101:04 Starlink: 60 saniyede açıklandı

SpaceX’in Starlink hizmetinin ev kullanıcıları terminalleri kendileri kurabilirken, şirket dosyasında sistemi araçlarda “kalifiye kurulumcuların” kuracağını söyledi.

Araçlara Starlink geniş bant sunmak, SpaceX pazarını önemli ölçüde genişletecektir; Musk , şirket küresel telekomünikasyon pazarının yalnızca yüzde birkaçını bile Starlink aracılığıyla güvence altına alabiliyorsa , yıllık gelirde 50 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi planlıyor.

SpaceX, Mayıs 2019’dan bu yana çok sayıda fırlatmanın ardından düşük Dünya yörüngesinde 1.000’den fazla Starlink uydusunu konuşlandırdı ve her biri uzaya 60 uydudan oluşan bir grup gönderiyor.

2020 yazında şirket, seçkin kullanıcılar için geniş bant hizmetinin düşük anahtarlı beta testine başladı ve birkaç ay içinde bu hizmeti 10.000 kişiye çıkardı. Ve Şubat 2021’de, kurulumu için gereken ekipman ve hala beta sürümünde olan hizmetin kendisi için ön sipariş almaya başladı .

Starlink müşterilerinin bir kereye mahsus olmak üzere 549 $ (donanım için 499 $ ve nakliye ve taşıma için 50 $) artı internet hizmeti için ayda 99 $ ödeme yapması gerekmektedir.

Birçok müşteri şu anda saniyede yaklaşık 100 megabit (Mbps) hız elde ediyor, ancak Musk geçen ay bunun bu yılın sonunda 300 Mbps’ye çıkması gerektiğini söyledi . Milyarder girişimci, birçok insanın bazı insanların zaten zevk aldığı süper hızlı hıza ulaşamasa da, bunun Starlink’in düşük ila orta nüfus yoğunluğu alanlarında yaşayan birçok insanın yaşadığı hızlarda kesin bir gelişme olduğunu belirtti. ulaşmayı hedefliyor.

Uydu takımyıldızını oluşturmaya devam ederken, SpaceX’in uzun vadeli hedefi, şu anda çok az erişime sahip olan veya hiç erişilemeyen uzak bölgelerdeki topluluklara özel olarak odaklanarak, herkes için uygun fiyatlı ve güvenilir bir internet yayınlayarak, geniş bant bağlantısında Dünya’yı kaplamaktır. güvenilir internet hizmetlerine.

KAYNAK