Asus ROG 5: 18GB RAM ile ne yapabilirsiniz?

Asus ROG 5 Ultimate’ın 18GB RAM’i var – işte yapabileceği şey

Asus ROG 5, 16GB’a kadar RAM ile piyasaya sürüldü-ve sınırlı sürüm Ultimate modelini bir şekilde takarsanız, dünyadaki tek akıllı telefonlardan birini 18gb RAM ile tutabilirsiniz. Ama… tüm bu RAM sana ne kazandırıyor?

Yıllar boyunca, RAM, telefonun performansını artırmak için yonga seti ve depolama alanı ile birlikte kısaltılmış olarak kullanılmıştır. Kabaca söylemek gerekirse, daha fazla RAM, telefon aynı anda daha fazla şey yapabilir: şu anda açık uygulamalar RAM’i hızlı bir şekilde erişilebilir bellek olarak kullanır ve fazla RAM arka planda diğer uygulamaları izler, böylece hızlı bir şekilde ileri geri geçiş yapabilirsiniz. Grafik yoğun oyunlar, çok sayıda karmaşık ekran efekti oluşturmak için daha fazla RAM kullanabilir.

Android telefonların altın standardı olan Samsung Galaxy S21, sadece 8GB RAM’i paketlerken, S21 Ultra 12GB’DA başlıyor ve 16GB’DA maksimum seviyeye çıkıyor. Testlerimizde, bu telefonlar, bir tüketicinin internete göz atmaktan binging medyasına ve oyun oynamaya kadar her türlü görevi yerine getirdi. Ancak ana akım tüketicilere yöneliktirler.

Bu nedenle, ASUS’un – kendisi oyun odaklı bir ürün üreticisi-performans meraklılarının demografisine, yeni el Cihazının 18GB RAM’İNİN teoride çok fazla piksel zorlayabilen bir savurganlık olduğunu işaret etmesi bizim için şaşırtıcı değil.

Yani bu, 18gb’lık bir telefonda oynayarak bugünün oyunlarında anında daha iyi grafiklere sahip olacağınız anlamına mı geliyor? Gerçekten değil, uzmanlara göre, rahat oyunlar oynuyorsanız, 12gb çalıştıran telefonlardan aynı performansı elde edeceğiniz için.

Ancak, bir geliştiriciden, bu kadar RAM’İN AAA mobil oyunlarında bir vaka çalışması olarak nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak açıklamasını istedik.

18GB soru: şimdi oyunları nasıl geliştirecek?

Kabam’ın Marvel Realm of Champions, oyuncular arasındaki takım tabanlı 3v3 arena savaşında markanın en ikonik kahramanlarından bazılarını canlandırıyor. Oyunun Geliştirme Direktörü Kabam’ın Ethan Young’dan, eski bir iPhone 6S’DE oynamanın ve yepyeni bir iPhone 12 Pro’da oynamanın farklılıklarını açıklamasını istedik – bu yüzden performans spektrumunun en yüksek 18GB RAM’İNİ almasını istedik.

“Şampiyonların oyun MARVEL Alemine sonuçta uzun oyun oturumları üzerinde yükleme süreleri azaltır zaman RAM 18GB olan,” Genç e-posta üzerinden TechRadar söyledi. “Tüm varlıklar önbelleğe alındığından, mevcut olan daha fazla bellek, Marvel Realm of Champions ek bellek kullanması gerekiyorsa, oyunun varlıkları sık sık serbest bırakması ve yeniden yüklemesi gerekmeyeceği anlamına gelir.”

Önceki parçada belirttiğimiz gibi, Realm of Champions, 2GB RAM’e sahip olan 2016 iPhone 6S’DE mükemmel bir şekilde oynuyor. Young, Kabam’ın oyunlarının eski cihazlarda bazı tavizlerle oynanmasını sağladığını belirtti: 3GB RAM ile bir telefonda oynarken, oyunun “oyuncular oyunun tadını çıkarırken varlıkları sık sık serbest bırakması ve yeniden yüklemesi gerekecek. Daha fazla bellek ile, varlıkları ön yüklemek için daha fazla alan gelir, bu da daha verimli ve keyifli bir oyun sağlar.”

Doğal olarak, oyun farklı özelliklere sahip bir dizi telefonda oynamak için tasarlanmıştır ve 18GB RAM cihazlarının norm haline gelmesinden bir süre önce olacaktır. Sadece eğlenceli, Genç güvence olarak 8 GB veya 12 GB RAM ile cihazlarda Şampiyonlar oyun alanıdır.

“8GB üzerinde ek belleğe sahip telefonların tek avantajı, bireysel bir oyun oturumunda birden fazla saat oynuyorsanız, 8GB cihazları da genişletilmiş oyun yeteneğine sahip olsa da” dedi.

Ancak 18gb RAM’İN yarının oyunları için ne yapabileceği – özellikle mobil esportlarda-başka bir soru.

Oyunlar 18GB RAM kullanacak…daha fazla telefonun 18GB RAM’i olduğunda

Mobil oyunlar, telefonlardaki daha güçlü bileşenlerden yararlanmak için açıkça gelişecek ve bazılarını PC sürümlerine rakip grafiklerle görüyoruz – sadece genshin Impact’a bakın, endüstri analizi firması Niko Partners’ın Endüstri İlişkileri Başkan Yardımcısı Jennifer Mclean’i öneriyor. Ancak, 18gb RAM’i gerçekten kullanabilen oyunların ortaya çıkmasından birkaç yıl önce olabilir.

McLean, Techradar’a bir e – postada verdiği demeçte,” oyun geliştiricileri yeni yüksek RAM cihazlarından yararlanırken-geliştiricilerin bu özellikleri gerektiren oyunlar yapmadan önce yeterince yüklü bir tabana sahip olması gerekecek ” dedi.

Ancak mclean’a göre, 18GB RAM’i gerçekten kullanabilen bazı oyuncular var: “Mobil esports şimdi bu cihazlardan büyük fayda sağlayacak.”

Mobil esports büyüyor, ancak özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya’da benimseniyor: bir Niko Partners raporu, 2018’te, mobil esports’un 15.3 milyar dolar ürettiğini, bunun 5.6 milyar dolarının sadece Çin’den geldiğini ve PC esports tarafından kazanılan 16.1 milyar dolara kıyasla. Mobil esports oyunları, PC ve konsol muadillerinden daha yüksek kurulum oranlarına sahiptir ve bu da oyuncu başına daha iyi gelir anlamına gelir.

Mobil esports daha yüksek performanslı telefonlar gerektirir, bu nedenle tüketiciler doğal olarak Asus ROG 5 gibi daha yüksek özellikli cihazlara yönelebilirler. Ancak, sadece mobil esports oynayan tüketiciler değil-bu yüksek performanslı telefonlara ihtiyaç duyan profesyonel oyuncular ve flamalar da evlat edinmeyi teşvik edebilir.

McLean,” Niko’nun Asya’nın oyuncularıyla ilgili verileri, esports rakipleri ve flamalar tarafından kullanılan donanım ve çevre birimlerinin oyuncuları ve hayranları da bu cihazları satın almalarını etkilediğini gösteriyor ” dedi. “Rakiplerin ve flamaların bu daha güçlü cihazları benimsediğini gördüğümüzde, oyuncuların ve hayranların davayı takip ettiğini göreceğiz.”

PUBG Mobile ve Call of Duty: Mobile etrafında Doğu Asya dışındaki mobil esportların piyasaya sürülmesi göz önüne alındığında , hala beta League of Legends: Wild Rift ve yeni ilan edilen PUBG New State gibi yaklaşan başlıklar ile birlikte , bu fenomenin ABD ve Avrupa’da daha da yaygın hale geldiğini görebiliyorduk.

Sihirli RAM numarası

O zaman iyi haber şu ki, bu yıl 18GB’A yükseltmeniz gerekmiyor. Bu miktar ilham verici – bugün 12gb breeze through tasks ile telefonların üst sınırı bile.

“Bir akıllı telefonun ne kadar RAM’e ihtiyacı olduğu için mükemmel bir sayı olduğunu sanmıyorum. Moor Insights and Strategy analisti Anshel Sag,” işletim sistemine ve uygulamaya göre değişir ” diyor. “Örneğin, [Samsung] S21 Ultra, 10GB’DA RAM’İN %75’ini kullanıyor, bu da 12GB’NİN üst düzey modeller için nefes almak için oldukça makul göründüğü anlamına geliyor.”

Bu, 16GB RAM’i tüketicilerin göz önünde bulundurması için bir kenar durumu haline getiriyor, Sag, telefon yapılandırmalarının Samsung S20 Ultra’nın ilk kez sunduğu 2020’ten bu yana çok fazla RAM’e sahip olduğunu söylüyor.

Tabii ki, kurallar Android ve iOS arasında farklıdır. İPhone 12 Pro Max bile sadece 4GB RAM’e sahip – ve hala Geekbench 5 benchmark’larında piyasaya sürülen diğer tüm telefonları yeniyor (4240 iPhone 12 Pro Max vs 3518 Samsung Galaxy S21 Ultra, GSM Arena başına). Bu tam olarak yeni değil: Apple, mantıksal olarak, telefonlarındaki tüm donanım-yazılım ekosisteminin kontrolü sayesinde RAM açısından her zaman daha az şey yaptı.

Bu, şirketin kurucusu ve CEO’su Sachin Dev Duggal gibi çok daha spesifik konfigürasyonlara sahip cihazlarda çalışması gereken Android’den çok farklı. Engineer.ai, bir 2019 Firstpost röportajında açıkladı.

Duggal,” Android, farklı donanım özelliklerine sahip çeşitli cihazlar için üretilmiştir, Bu nedenle doğru cihaz için doğru kodu yürütmek için daha fazla belleğe ihtiyaç duyar ” dedi. “Ayrıca, Android’deki uygulamaların gerekli olan RAM miktarını kullanmasına izin verilir, bu nedenle RAM’de daha fazla veri toplarlar ve kullanılmadığında veriler temizlenir.”

öte yandan, ios’un daha az RAM’e ihtiyaç duymasının birçok nedeni var – ancak büyük bir tanesi bellek yönetimi: Apple’ın işletim sistemi “kodlarını yürütmek için Java sanal makinesine güvenmiyor ve uygulama kodları doğrudan donanım üzerinde yürütülüyor, böylece RAM ihtiyacını sınırlıyor ios’ta sanal makineleri çalıştırmak için,” duggal açıkladı.

Bu makalenin Ağustos 2019’da yazıldığı göz önüne alındığında, ilham verici soruları bugünün bakış açısına göre oldukça tuhaf: Duggal, 6GB RAM’İN “cihazı geleceğe taşımak için fazlasıyla yeterli” olduğunu ve 8GB’NİN yakın gelecekte iyi olacağını belirtti. 4GB RAM günün standardıdı ve küresel akıllı telefon dağıtımı açısından aşırı temsil edilmeye devam ediyor: iPhone 7 ve 8’den sonra, Çin dışındaki dünyanın en popüler telefonlarından bazıları Samsung Galaxy S8 ve S9 (her ikisi de 4GB RAM’e sahip), Nisan 2020 Yahoo Finance raporuna göre.

Ancak duggal’ın tahminlerinden bu yana geçen iki yıl içinde, Android Telefonlar daha fazla RAM içeriyordu ve geliştiriciler daha fazla işlevsellik ve oyunlarda daha gelişmiş grafikler için sistem gereksinimlerini yükseltmeye başlayacaklar. RAM için yüksek su işareti, orijinal ekipman üreticileri (OEM) aka phonemakers cihazlarında daha fazla şey yaptığında artacaktır.

Sag,” Android doğal olarak daha fazla bellek tüketen bir işletim sistemidir, bu yüzden OEM’lerin farklılaşma için özellikleri artırmanın yollarını aradıkları, aynı zamanda uygulamalar Android’de daha fazla bellek aç hale geldikçe kullanıcı deneyimini geliştirdikleri görülmektedir ” dedi.

Kısacası: muhtemelen bir süre için bir 18GB RAM telefona ihtiyacınız olmayacak, ancak her zaman olduğu gibi, geliştiriciler yeni kesme kenarına uyum sağlamaya başladıklarında eğrinin önünde olmak güzel.

KAYNAK