Xiaomi Mi 11 ve Oppo Find X3 Pro yeni bir telefon kamera çılgınlığı başlattı

Gelecek (görüntü kredi: )

İlk önce kamera olmadan geldiler. Sonra bir kamera ile geldiler. Daha sonra, Akıllı telefonunuzun daha iyi fotoğraf çekmesine yardımcı olmak adına, ultra geniş veya telefoto lensleri veya yardımcı derinlik sensörlerini kullanarak ikincil ve üçüncül kameralar ortaya çıkmaya başladı. Ve şimdi, 2021’in başında, akıllı telefonlar için yeni bir tür fotoğraf modu tüm öfke olabilir gibi görünüyor.

Şubat 11’te piyasaya sürülen Xiaomi Mi 2021 ve oppo Find X3 Pro, bir ay sonra gösterildi, her ikisi de bu tür fotoğrafları çekmek için ısmarlama donanım ve akıllı yazılım kullanarak dikkate değer makro fotoğrafçılık modlarına sahip. Bunlar sadece bir özellik listesi oluşturmak için atılan ekstra modlar değil, donanım ve yazılımı birleştiren karmaşık modlardır.

Fotoğrafik anlamda ‘makro’, genellikle küçük şeylerden oluşan yakın çekimleri ifade eder, bu nedenle makro fotoğrafçılık, genellikle küçük nesnelerin fotoğraflarını çekmekten ve bu görüntüleri çok ayrıntılı olarak yakalamaktan oluşur. Bu tür bir fotoğraf kullanarak, yiyeceklerinizde, kıyafetlerinizde veya teknolojinizde olsun, çevrenizdeki dünyadaki ayrıntıları gerçekten takdir edebilirsiniz.

Bazı akıllı telefonların daha önce hiç büyük olmasa da makro modları vardı, ancak Xiaomi ve Oppo’nun her ikisi de yepyeni makro sistemler geliştirmiş olması, yeni bir trend haline gelebileceğini gösteriyor.

Makro eksik

Oppo Find X3 Pro, bir konuyu daha iyi aydınlatmak için mikrolenlerinin etrafında bir halka ışığına sahiptir. Gelecek (görüntü kredi: )

Oppo Find X3 Pro, bir konuyu daha iyi aydınlatmak için mikrolenlerinin etrafında bir halka ışığına sahiptir. Gelecek (görüntü kredi: )

Akıllı telefonlarda makro kameraların kısa bir geçmişi var, ama oldukça üzücü bir şey. Oldukça az sayıda bütçe telefonu, ‘ucuz telefonlar’ile eşanlamlı hale gelen bir ikili olan 2MP derinlik algılama ve 2MP makro kameralarla geliyor.

Bununla birlikte, bu makro kameraların makro fotoğraf çekmek için gerçekten iyi olduğunu nadiren gördük, çünkü ana kameranın yapmadığı hiçbir şey yapmıyorlar – bunun yerine, bu ikilinin dahil edilmesi genellikle telefonun teknik özelliklerinin bir listesini somutlaştırmak için daha fazla hile gibi görünüyor.

Bazı telefonların makro fotoğrafçılığı yapmanın farklı bir yolu vardır-makro modlarında ultra geniş lensi kullanırlar, bu da bir telefonun ana kamerasından daha iyi çalışır, ancak özellikle bu tür bir lensin neden olabileceği bozulma sayesinde her zaman mükemmel değildir.

Akıllı telefonların makro çekimler için sahip olduğu en büyük sorunlardan biri, fotoğrafçılığın iyi aydınlatmaya ihtiyacı olmasıdır. Akıllı telefonunuzu makro çekim yapmak için bir nesneye doğru koyduysanız, telefonun tıknaz gövdesi ile doğal ışık yüklerini engellediğiniz iyi bir şans var. Bu, hem Xiaomi Mi 11 hem de Oppo’nun X3 Pro’yu çözdüğü bir sorundur.

Bu yeni makro kameralar nasıl çalışır?

Xiaomi Mi 11’den bazı kahve granüllerinin makro fotoğrafı (görüntü kredisi: gelecek)Xiaomi Mi 11 ve Oppo Find X3 Pro, makro fotoğrafçılık modlarına çok farklı yaklaşımlar getiriyor.

Mi 11, 5 megapiksellik bir sensörle eşleştirilmiş bir telemacro lensine sahiptir-bu, telefonunuzu nesnenizden adil bir şekilde uzak tutmanızı ve yine de iyi makro çekimler yapmanızı sağlar. Bu nedenle tüm ışığı engellemiyorsunuz.

Find X3 Pro bir 3MP sensörüne sahiptir, ancak konunun aydınlatılmasını sağlamak için üzerinde bir halka ışığı vardır ve bir ‘mikrolens’ ile birlikte gelir – bu, neredeyse bir mikroskop gibi, bir konunun küçük ayrıntılarını seçmek için gerçekten Yakınlaştırılmış çekimler alır.

Bu yüzden iki telefon aynı şeyi yapmıyor-Oppo telefonu Xiaomi telefonundan çok daha yakın çekimler için tasarlandı – ancak her ikisinin de makro fotoğrafçılık için (en azından akıllı telefonlar için) bu kadar karmaşık ve yeni sistemlere sahip olması, ileriye doğru bir eğilim olabileceğini gösteriyor.

Geleceğe makro

Yani, Diğer markaların xiaomi ve Oppo ile takım elbise giyme olasılığı var mı? Peki, bir emsal var.

Xiaomi mi 11’in telemacro kamerası, bu resimde sağdaki daha küçük olanıdır. Gelecek (görüntü kredi: )

Xiaomi, akıllı telefonlarında 108MP sensörlerini kullanan ilk şirketti ve şimdi Samsung ve Realme davayı takip etti – benzer şekilde, Oppo’nun kameraları için ısmarlama Sony sensörlerini kullanma geçmişi var, oneplus son zamanlarda da yapmaya başladı.

Bu nedenle, her iki Çinli şirketin de akıllı telefon fotoğrafçılığı ile ilgili mini trendlere başladığı görülebilir. Ve diğer markaların telefonlarında makro fotoğrafçılığa daha fazla odaklanmak çok mantıklı olacaktır, çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, birçok akıllı telefon zaten tüm ‘makro’ şeyi yapmaya çalışıyor, sadece kötü.

Peki diğer telefonların bunu yaptığını nasıl görebiliriz? Xiaomi’nin telemacro lens yöntemi kolayca tekrarlanabilir görünüyor-en azından oppo’nun microlens stratejisinden daha fazla – ama belki de diğer stratejileri görebiliyorduk.

Belki de makro lensler, bu tür bir telefon kamerasını daha iyi kullanmak için daha yüksek çözünürlüklü sensörlerle eşleştirilebilir. Geleneksel olarak kamera yazılımı donanım kadar iyi bir iş çıkarmasa da, makro lenslerin bazı unsurlarını taklit edebilecek yazılım çözümleri de vardır.

Yine de telefon tasarımcıları değiliz, telefon şirketleri, bu yüzden umarım şu anda makro telefon kameraları oluşturmak için yeni yollar üzerinde çalışıyorlar.

Yakın çekim fotoğrafçılığı, akıllı telefonlarda ve standart kameralarda çok eğlencelidir, çünkü çevrenizdeki küçük ayrıntıları yeni bir ışıkta görmenizi ve farklı konuların fotoğraflarını kolayca çekmenizi sağlar. Umarım, daha fazla telefon üreticisi yeni makro mod türleri oluşturmak için çalışırsa, akıllı telefonlar fotoğrafçılık için daha iyi olur.

KAYNAK