Duck Duck Go Arama Motoru Hızla Büyümeye Devam Ediyor

Kullanıcı gizliliğine öncelik veren arama motoru olarak bilinen Duck Duck Go, Ağustos ayında platform üzerinden 2 milyar arama yapıldığını açıkladı.

Google halen en popüler arama motoru olma özelliğini korusa da kullanıcı gizliliğine önem veren Duck Duck Go’nun kullanım istatistiklerinde dikkat çekici bir yükselme görülüyor.

Duck Duck Go 2 milyar arama, 4 milyon uygulama / uzantı kurulumu verilerinin yanında 65 milyon kullanıcısı olduğunu açıkladı. Bu yükseliş trendinin devam etmesi halinde şirketin kendi trafik rekorunu kırması bekleniyor.

Hızlı yükselişe rağmen arama platformu, ABD’nin tüm arama hacminin ancak %2’sinden daha azını kontrol ediyor. Google ve diğer firmaların kişisel verilerin gizliliği konusundaki skandalları sonucunda Duck Duck Go’nun yükselişi yıl boyunca devam etti.

Duck Duck Go düzenli olarak 65 milyonun üzerinde arama sayısına ulaşıyor. API ve uygulamalar üzerinden aramalar da eklendiği zaman bu sayı daha da yukarılara çıkıyor.

Duck Duck Go topluluk tarafında geliştirilen bir arama motoru olan Bing’e dayanmaktadır. Şirket arama indeksi sonuçlarını oluşturmak için kendi crawler’ını geliştirmiştir.

Google’dan farklı olarak Duck Duck Go daha fazla kullanıcı gizliliğine odaklanmış bir arama motoru olarak çalışıyor ve kullanıcılarının yaptıkları aramaları izlemiyor. Sonuç olarak Duck Duck Go aramaları Google ve Bing kadar güncel sonuçlar üretmiyor.

Öte yandan Google daha çok web standartlarını ön plana çıkararak kullanıcı kimliğinin izlenmesi ve gizlilik konularını ikinci plana atmıştır.

İnternet aramaları esnasında kimlik bilgilerinin izlenmesi konusunda hassas olan kullanıcılar tarafından Duck Duck Go daha fazla tercih edilen bir arama motoru olmaya devam ediyor.

Kaynak