Verilerinizi koruyan gizlilik odaklı arama motorları ve tarayıcılar

Gizlilik

Popüler arama motorları ve tarayıcılar, web’de içerik bulma ve bunlara göz atmada harika bir iş çıkarır, ancak bunu yaparken gizliliğinizi korumada daha iyi bir iş çıkarabilir.

Verilerinizin çağımızın dijital para birimi olmasıyla, web siteleri, reklam verenler, tarayıcılar ve arama motorları, size özel reklamlar sunmak, algoritmalarını iyileştirmek veya hizmetlerini iyileştirmek için web’deki davranışınızı izler.

Bu kılavuzda, web’i kullanırken gizliliğinizi korumak için en iyi arama motorlarını ve tarayıcıları listeliyoruz.

Gizlilik odaklı arama motorları

Aşağıda, arama yapanlarınızı izlemeyen veya çerezlerinize veya ilgi alanlarınıza göre reklamlar görüntülemeyen en iyi gizlilik odaklı arama motorları bulunmaktadır.

DuckDuckGo

Gizlilik odaklı ilk arama motoru ve muhtemelen en tanınmış olanı, bizde DuckDuckGo’dur.

2008 yılında kurulan DuckDuckGo, çevrimiçi gizlilik konusunda endişeli kullanıcılar arasında popülerdir ve gizlilik dostu arama motoru, son zamanlarda toplam 2 milyar arama gördüğünü söyledi .

DDG

DuckDuckGo ile sorularınızı ve web sitelerinizi anonim olarak çevrimiçi olarak arayabilirsiniz.

DuckDuckGo, kullanıcının arama alışkanlıkları ve davranışlarının tüm profillerini derlemez ve ayrıca kişisel bilgi toplamaz.

DuckDuckGo, tüm popüler tarayıcılarda bir arama motoru seçeneği olarak sunulmaktadır.

Brave, tarayıcıyı mobil veya masaüstünde kullandığınızda, 2017’de DuckDuckGo’yu varsayılan arama motoru seçeneği olarak ekledi. Brave tarayıcıda, özel sekmelere (gizli) girdiğinizde arama sonuçlarınız DuckDuckGo tarafından desteklenir.

Google, geçtiğimiz yıl DuckDuckGo’yu Android ve platformlardaki arama motorları listesine ekledi. Apple, iOS 14 ile artık kullanıcıların DuckDuckGo’yu tercih ettikleri arama motoru olarak kullanmalarına da izin veriyor.

Startpage

DuckDuckGo’nun aksine, Startpage benzersiz sonuçlar üretmek için interneti taramıyor, bunun yerine kullanıcıların verilerini korurken Google Arama sonuçları elde etmelerine olanak tanıyor.

Startpage, 1998 yılında kurulan Ixquick’in kardeş şirketi olarak başladı. 2016 yılında her iki web sitesi de birleştirildi ve Startpage sahipleri geçen yıl Privacy One Group’tan önemli bir yatırım aldı.

Bu arama motoru aynı zamanda gelirini reklamlardan da sağlar, ancak bu reklamlar anonim olarak yalnızca girdiğiniz arama terimine göre oluşturulur. Bilgileriniz çevrimiçi olarak depolanmaz veya Google gibi diğer şirketlerle paylaşılmaz.

Başlangıç ​​sayfası

Startpage ayrıca, bağlantıları anonim olarak görüntülemenizi sağlayan “Anonim Görünüm” adlı ilginç bir özellikle birlikte gelir.

Bu özelliği kullandığınızda, Startpage web sitesini kapsayıcısında oluşturur ve web sitesi sizi izleyemez çünkü ziyaretçi olarak Startpage’i görecek.

Ecosia

Listemizdeki bir sonraki arama motoru Ecosia’dır.

Diğer arama motorlarının aksine, Ecosia CO2 nötr bir arama motorudur ve elde edilen geliri ağaç dikmek için kullanır. Ecosia’nın arama sonuçları Bing tarafından sağlanır ve şirketin kendi algoritmalarıyla geliştirilir.

Ekosiya

Ecosia ilk olarak 7 Aralık 2009’da piyasaya sürüldü ve şirket kârının çoğunu dünya çapında ağaç dikmeye bağışladı.

Ecosia, bunların gizlilik dostu bir arama motoru olduğunu ve aramalarınızın şifrelendiğini, yani verilerin kalıcı olarak depolanmadığını ve üçüncü taraf reklamverenlere satılmadığını söylüyor.

Gizlilik dostu tarayıcıların listesi:

Web tarayıcısı geliştiricileri, Chrome ve Firefox gibi mevcut tarayıcı platformlarını alıp, web’de gezinirken verilerinizi koruyan daha fazla gizlilik odaklı özellikler içerecek şekilde değiştirdiler.

Brave Browser

Brave, özel tarama, veri tasarrufu, reklamsız deneyim, yer imleri senkronizasyonu, izleme korumaları, her yerde HTTP’ler ve daha fazlası gibi özelliklerle yalnızca gizliliğe odaklanan en hızlı tarayıcılardan biridir.

Cesur

Brave tarafından bellek kullanımı Google Chrome’un çok altındadır ve tarayıcı hem mobil hem de masaüstü için de kullanılabilir.

Şunlar arasından Cesur indirebilirsiniz burada .

Tor Browser

Tor Tarayıcı, web’de gezinirken IP adresiniz dahil verilerinizi korumayı amaçlayan başka bir tarayıcıdır.

Tor ile web’de gezinirken, isteğiniz diğer bilgisayarlar üzerinden yönlendirileceğinden ve gerçek IP adresiniz paylaşılmayacağından web sitelerine olan bağlantılarınız anonim olacaktır. 

Buna ek olarak, Tor paketleri önceden yüklenmiş NoScript ve HTTPS Everywhere uzantılarıyla birlikte gelir ve gizliliğinizi daha da korumak için çıkışta HTTP tanımlama bilgilerinizi temizler.

Tor

Sen den Tor tarayıcısını indirebilirsiniz burada .

Firefox Focus

Firefox Focus, Android veya iOS kullanıyorsanız harika bir seçenektir.

Mozilla’ya göre, Firefox Focus çok çeşitli çevrimiçi izleyicileri engeller, geçmişinizi, parolalarınızı, çerezlerinizi siler ve kullanıcı dostu bir arayüzle birlikte gelir.

Firefox Focus

Firefox Focus, deneyiminizi geliştirmek ve Google ve Facebook tarafından işletilenler dahil tüm izleyicileri engellemek için yerleşik reklam engelleyici ile birlikte gelir.

Firefox Focus’u App Store  ve Play Store’dan indirebilirsiniz .

Kaynak