IBM, Telekom endüstrisinin 5G potansiyelini gerçekleştirmesi için bulut platformu oluşturuyor

IBM, Samsung ve Nokia’yı ekosistem ortakları olarak kaydettiriyor

IBM, Telekom endüstrisi için açık bir hibrit bulut platformu başlatıyor ve operatörlerin altyapılarını modernize etmelerine ve 5G ağlarının tüm potansiyelini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacağını iddia ediyor .

5G üstün tüketici hizmetleri sunacak, ancak gerçek potansiyel iş pazarında. Ultra hızlı hızlar, gelişmiş kapasite ve ultra düşük gecikme süresi, mobil ağların kritik görev uygulamalarına ilk kez güç sağlamasına ve tamamen yeni kullanım durumlarının oluşturulmasına izin verecektir.

Bununla birlikte, bu, operatörlerin ağları merkezi, eski çekirdek altyapıdan ve buluta doğru yeniden yapılandırmasını gerektirir. Ağ işlevlerini sanallaştırarak, operatörler yeni hizmetleri daha hızlı bir şekilde dağıtabilir, kaynakları en çok ihtiyaç duydukları yere dinamik olarak tahsis edebilir ve işleme yeteneklerini toplama noktasına yaklaştırabilir.

Telcos için IBM cloud

Bu gereklilik, son yıllarda Telekom ve teknoloji endüstrileri arasında önemli bir yakınsama görmüştür, çünkü her iki alandaki satıcılar, çeşitli BT ve ağ teknolojilerini karıştıran ve eşleştiren ortak teklifler oluşturmak için işbirliği yapmaktadır.

‘IBM for Telecommunications’, operatörlerin bu geçişi gerçekleştirmelerine yardımcı olmayı vaat eden bir bulut platformu ve üçüncü taraf satıcı ekosistemini içerir; hizmetlerin, bulutta, şirket içi veya uçta ihtiyaç duydukları her yerde oluşturulmasına veya dağıtılmasına izin verir.

IBM’in ölçeklenebilirliği, operatörlerin artan veri ve ses talebini kolayca karşılayabilmesini sağlarken, güçlü yazılım katmanları altyapı yönetimini kolaylaştırır, otomasyonu sağlar ve maliyetleri düşürür. Operatörler, veri varlıklarını en üst düzeye çıkarabilir ve müşteri gereksinimlerini karşılayan ve gelirleri artıran yeni hizmetleri hızlı bir şekilde sunabilir.

Çekirdek bulut platformunun ötesinde IBM, büyük telekom ağı üreticileri, yazılım satıcıları ve donanım uzmanları da dahil olmak üzere 35’ten fazla ortaktan oluşan bir ekosistem yarattı. Bu Cisco, Dell, Intel, HPE, Nokia ve Samsung içerir.

Projenin bir parçası olarak, Nokia ve IBM, operatörlerin işletmeler için özel 5G hizmetlerini hızlı bir şekilde sunmalarını sağlayacak tam işlevli bir bulut tabanlı 5G ağı oluşturacakken, IBM, endüstri 4.0 dağıtımları için AI tabanlı hizmetler oluşturmak için Samsung ve Red Hat ile birlikte çalışacak.

Nokia Edge Cloud Başkanı Jane Rygaard,” servis sağlayıcı müşterilerimizin özel 5G ağlarını hızlı ve verimli bir şekilde dağıtmak için ek bir seçeneğe sahip olmaktan büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz ” dedi. “5g’ye geçiş, endüstrilerin dijital dönüşüm planlarını gerçekleştirmeleri için önemli bir adım olacak. Bulut tabanlı çözümlerin birden fazla seçeneğine sahip olmak, sektörümüzün bu yolu ilerletmesine yardımcı olacaktır.”

Rakipler Microsoft ve Google, hem yeni hizmetler oluşturma hem de satın almalar yoluyla telekomünikasyon yeteneklerine önemli yatırımlar yaptı.

kaynak