Microsoft, biyolojik tehditleri tespit etmeye yönelik donanım ve yazılım platformu Premonition’ı başlattı

Tatarcık sineği

Resim Kredisi: Fernando Trabanco Fotografía / Getty Images

Ignite konferansında Microsoft Bugün, sivrisinek gibi hastalık taşıyıcılarını izlemek ve örneklemek için bir robotik ve sensör platformu ve örnekleri analiz etmek için bulut tabanlı bir yazılım yığını olan Premonition’ın yakında özel önizlemede olacağını duyurdu.

Buradaki fikir, Microsoft’un tanımladığı gibi, esasen bir hava durumu izleme sistemi olarak işlev görebilecek, ancak hastalık salgınları için bir sistem kurmaktır. Şirket, projeyi ilk kez 2015 yılında sergiledi, ancak o zamandan beri oldukça uzun bir yol kat etti.

Önsezi oldukça vahşi bir proje gibi geliyor, ancak Microsoft, bu alandaki beş yıllık Ar-Ge’ye dayandığını söylüyor. Şirket, Ulusal Bilim Vakfı ile ortaklık kurduğunu söylüyor.Yakınsama Hızlandırıcı Programı ve Johns Hopkins Üniversitesi, Vanderbilt Üniversitesi gibi akademik ortaklar ,Pittsburgh Üniversitesi ve Washington Üniversitesi Sağlık Ölçütleri ve Değerlendirme Enstitüsü burada geliştirdiği araçları test etmek için. Ayrıca, ilaç devi Bayer ile “vektör kaynaklı hastalıkların daha derinlemesine anlaşılması ve biyo-tehdit tespiti için otonom sensör ağlarının rolü” geliştirmek için çalışıyor.

Şu anda, sivrisinekler tarafından bulaşan hastalıklara odaklanılıyor gibi görünüyor ve Microsoft, araştırmacıların robotlarını test etmelerine, makine öğrenimi modellerini eğitmelerine ve topladıkları verileri analiz etmelerine yardımcı olmak için Redmond kampüsünde bir “Önsezi Deneme Alanı” kurdu. Bu Eklembacaklı Muhafaza Seviye 2 tesisinde, şirket sivrisinek yetiştirebilir ve analiz edebilir. Ancak fikir, bunun çok ötesine geçmek ve tüm biyomu izlemektir.

Microsoft, şu ana kadar Premonition sisteminin biyolojik tehditler için 80 trilyon baz çiftinden fazla genomik materyal taradığını söylüyor.

Premonition’ın kıdemli direktörü Ethan Jackson, bir videoda “Yaklaşık beş yıl önce robotik, yapay zeka ve bulut bilişimin biyomu tamamen yeni yollarla, tamamen yeni ölçeklerde izleyebileceğimiz bir dönüm noktasına ulaştığını gördük” dedi şirket bugün yayınlandı. “Bu gerçeğin farkına varılmasına yol açan gerçekten 2014 Ebola salgınıydı. Gezegendeki en nadir virüslerden biri bu salgına neden olmak için hayvandan insanlara nasıl sıçradı? Tahmin etmemize izin vermiş olabilecek hangi sinyalleri kaçırıyoruz? “

Resim Kredisi: Microsoft

İki yıl sonra, 2016’da Zika ortaya çıktığında ekip, sivrisinekleri özerk olarak belirleyip yakalayabilecek küçük bir akıllı robotik tuzak filosu kurmuştu. Sistem sivrisineği tanımlar ve daha sonra onu yakalama veya uçmasına izin verme konusunda anlık bir karar verebilir. Jackson, tuzağın şimdiden 10.000 sivrisineği tespit edebildiğini söyledi.

Microsoft’un bu sistemleri ABD’de kullandığı ilk yer, Harris County, Texas’tı.

Resim Kredisi: Microsoft

Johns Hopkins Üniversitesi moleküler mikrobiyoloji ve immünoloji profesörü olan bir entomolog olan Douglas E. Norris, “Sivrisinek tedavisi açısından şu anda yaptığımız her şey reaktiftir – çok sayıda sivrisinek görüyoruz, çok fazla sivrisinek püskürtüyoruz” dedi. bu projenin bir parçası. “Birkaç gün içinde tüm bu verilere ve bu modellere dayalı olarak çok sayıda sivrisinek göreceğinizi gösteren bir tahmin sisteminiz olsaydı – o zaman dışarı çıkıp onları ısırmadan önce tedavi edebilirsiniz. , onları erken vurun ki o büyük sivrisinek çiçeklerini almasın, bu da hastalık bulaşmasına neden olabilir. “

Bu, elbette, çok iddialı bir proje. Microsoft neden Ignite konferansında bunu şimdi duyuruyor? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüm sistem depolama ve çalıştırma gücü sağlamak için Microsoft Azure bulutuna güveniyor ve bu, Microsoft’un AI sistemlerini göstermesi için de güzel bir yol.

Kaynak